اخبار و تازه ها

آیا ترک وعده صبحانه با سکته مغزی ارتباط دارد؟

سکته مغزی

درواقع اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد، درنتیجه عملکرد طبیعی این قسمت از مغز از بین می‌رود. این وضعیت را سکته مغزی می‌نامند.
سکته مغزی آسیب عصبی حاد ناشی از اختلال در خون‌رسانی به قسمتی از بافت مغز است که در اثر انسداد رگ مغزی به‌وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه‌کننده آن قسمت بافت مغز می‌باشد.

ترک وعده صبحانه احتمال سکته مغزی را بالا می‌برد

تحقیقات نشان می‌دهد که خوردن صبحانه، از بروز سکته مغزی و نوع خاصی از خونریزی مغزی جلوگیری می‌کند.
در این مطالعه، محققان 82772 مرد و زن ژاپنی بدون سابقه بیماری قلبی و سرطان را در سن 75-45 سال، از سال 1995 تا سال 2010 پیگیری کردند. شرکت بر اساس داشتن وعده صبحانه به‌صورت زیر دسته‌بندی شدند.

افرادی که 2-0 بار در هفته، صبحانه می‌خورند.
افرادی که 4-2 بار در هفته، صبحانه می‌خورند.
افرادی که 6-4 بار در هفته، صبحانه می‌خورند.
افرادی که 7-6 بار در هفته، صبحانه می‌خورند.

در طول 15 سال پیگیری، درمجموع 3772 سکته مغزی که 1051 مورد آن شامل خونریزی مغزی بوده، همراه با 870 مورد بیماری قلبی-عروقی دیده‌شده است.

تجزیه و تحلیل های صورت گرفته در خصوص سکته مغزی

تجزیه‌وتحلیل نشان داد، کسانی که صبحانه نمی‌خورند، در مقایسه با کسانی که هرروز صبحانه می‌خوردند، خطر بیشتری برای بیماری قلبی، سکته مغزی و به‌خصوص خونریزی مغزی دارند. محققان ارتباط بین تعداد صبحانه دریافتی و خطر بیماری قلبی را پیدا نکردند.

گزارش‌های قبلی از هر دو کشور غربی و آسیایی نشان داده‌اند حذف صبحانه موجب شیوع چاقی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و قند خون بالا می‌شود، که عوامل خطر شناخته‌شده برای بیماری قلبی هستند. اما شواهد کافی برای این توصیه وجود ندارد که به بزرگ‌سالان توصیه شود، هرروز صبحانه بخورند تا به بیماری‌های قلبی مبتلا نشوند.

یک عامل خطر عمده برای خونریزی مغزی، فشارخون بالا است (به‌ویژه افزایش فشارخون در صبح). محققان می‌گویند احتمال ابتلا به فشارخون بالا در افرادی که هرروز صبحانه می‌خورند در مقایسه با کسانی که وعده صبحانه را حذف می‌کنند، کمتر است.

همچنین مطالعات قبلی نشان می‌دهد که خونریزی و سکته مغزی بیشتر در صبح اتفاق می‌افتد و همچنین خوردن صبحانه، باعث کاهش فشارخون می‌شود.
البته باید در نظر داشته باشید که در مطالعه جدید ممکن است عادت صبحانه خوردن افراد در طی مدت پیگیری تغییر کند و همچنین محققان می‌گویند این افراد ممکن است در کنار عادت صبحانه نخوردن، عادات ناسالم دیگری نیز داشته باشند که در مطالعه به‌حساب نیامده باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *