اخبار و تازه ها

بهترین روش‌ها برای کنترل حساسیت پوستی

حساسیت پوستی چیست؟

حساسیت پوستی یکی از حالت‌های خاص ناراحت کننده است که در برخی از افراد با احساس خارش، درد، قرمزی و سوزش همراه می‌باشد. این حالت‌های ناراحت کننده ناشی از حساسیت پوستی می‌توانند در اثر تماس، باد، گرما، سرما، مصرف برخی از داروها و مواد غذایی یا در معرض زیاد قرار گرفتن در برابر نور آفتاب ایجاد شوند. روش‌های مختلفی برای درمان و کنترل حساسیت پوستی مطرح است که بهتر است از این روش‌های کنترل حساسیت پوستی برای بهبود وضعیت خود استفاده کنید.

دلایل اصلی بروز حساسیت پوستی

از دیدگاه پزشکان متخصص پوست و مو، از دلایل اصلی بروز حساسیت پوست می‌توان به بروز برخی از بیماری‌های پوستی اشاره نمود. البته کاهش عملکرد سیستم ایمنی و آلرژی به بسیاری از مواد شیمیایی، غذایی، دارویی نیز در این امر دخیل می‌باشند.

با وجود این که پزشکان معتقدند استفاده از داروهای ضد التهابی و ضد حساسیتی می‌توانند در کنترل حساسیت پوستی مؤثر باشند، اما متخصصان سلامت بر این عقیده هستند که اولین قدم برای درمان و کنترل حساسیت پوستی در افراد سالم، شناختن علت بروز حساسیت پوستی است و در مرحله بعد تقویت سیستم ایمنی بدن در جهت مقابله با بروز حساسیت‌های پوستی می‌باشد.

راه‌های شناسایی و کنترل حساسیت‌های پوستی

1. در معرض زیاد قرار گرفتن در برابر نور آفتاب

در واقع آفتاب سوختگی درجه اول و دوم از عواملی هستند که باعث بروز نشانه‌های حساسیت پوستی می‌شوند. در این موارد یک راه مؤثر برای پیشگیری از حساسیت پوستی استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و استفاده از پوشش‌های لباسی مناسب برای پیشگیری از آفتاب سوختگی می‌باشد.

2. زونای عصبی

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند باعث بروز حساسیت های پوستی شدید در فرد شود که حتی با بروز درد و ناراحتی در اثر تماس با پوست خود را نشان می‌دهد. در این بیماری که فرد در معرض فشارهای زیاد عصبی و روحی قرار دارد، سیستم ایمنی بدن تا حد زیادی تضعیف می‌شود که یکی از عوارض این تضعیف، حساسیت پوستی است. البته خوشبختانه با درمان پزشکی این بیماری، حساسیت پوستی نیز از بین می‌رود.

3. بیماری‌های خاص سیستم ایمنی و خود ایمنی

طبیعتاً بیماری‌های سیستم ایمنی با بالا بردن حساسیت پذیری بدن در برابر تماس خود را نشان می‌دهند و یکی از این مناطق حساسیت پذیر، پوست بدن می‌باشد. بهترین راه کنترل حساسیت پوستی هم توجه و اجرای راه‌های درمان بیماری‌های سیستم اتو ایمن می‌باشد.

4. در معرض مواد شیمیایی قرار گرفتن

در برخی افراد حساس در معرض قرار گرفتن در برابر فلزات سنگین، مواد شیمیایی خاص و یا انواع رنگ‌های شیمیایی می‌توانند باعث بروز حساسیت پوستی شوند. اولین راه کنترل حساسیت پوستی ، دوری از مواد شیمیایی حساس به پوست می‌باشد و در صورتی که این امر امکان‌پذیر نبود، فرد مبتلابه حساسیت پوستی باید به طور مرتب و با استحمام پوست بدن و شستشوی آن با آب، احتمال حساسیت پوستی را کاهش دهد.

5. اثر مواد آلرژن غذایی بر پوست

برخی مواد غذایی مانند انواع غذاهای دریایی و یا ترکیبات رنگی مصنوعی و یا طعم‌دهنده‌های سنتتیک می‌توانند باعث افزایش بروز حساسیت در بدن شوند که یکی از نشانه‌های این عارضه بروز حساسیت پوستی است. در این موارد محدودیت مصرف این نوع مواد غذایی و مصرف بیشتر آب در طی روز از جمله روش‌های پیشگیری و کنترل حساسیت پوستی ناشی از غذا می‌باشد.

6. حساسیت دارویی

ممکن است برخی از افراد به مصرف داروهای خاصی حساسیت داشته باشند که نشانه‌های خود را به صورت عوارض پوستی بروز می‌دهند. پس ضروری است تا پزشکان در هنگام تجویز هر نوع دارویی به بیمار از حساس بودن بدن او نسبت به داروهای تجویزی کاملاً مطلع باشند.

7. میگرن

در برخی از موارد سردرد میگرنی ممکن است نشانه‌هایی مانند حساسیت پذیری پوست در اثر لمس کردن را به وجود آورد. در این موارد بهترین راه، کنترل سردرد میگرنی از طریق مصرف داروهای پزشکی مناسب و یا استفاده از راهکارهای مناسب درمانی می‌باشد.

بهترین راه کنترل حساسیت پوستی

از دیدگاه متخصصان تغذیه در بیشتر موارد حساسیت پوستی می‌تواند ناشی از کمبود برخی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های گروه B، C و E باشند که با ویتامین درمانی و مصرف بیشتر میوه‌ها و سبزی‌ها و در صورت نیاز مکمل‌های ویتامینی و مولتی‌ویتامینی می‌توان عوارض حساسیت‌های پوستی را کاهش داد. البته از این نکته نیز نباید غافل شد که همیشه مصرف زیاد آب در زمان بروز حساسیت‌های پوستی می‌تواند به‌عنوان یک عامل کمک کننده در درمان مشکل مطرح باشد.

بهترین توصیه به افراد مبتلابه حساسیت پوستی
مراجعه به یک پزشک متخصص پوست و مو و مشاوره با وی بهترین توصیه به افراد مبتلا به حساسیت پوستی می‌باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *