دسته‌بندی نشده

خنده؛ سریعترین روش برای کاهش فشارخون!

چه چیزی شما را شاد می‌کند؟ شاید شنیدن صدای جیر جیر پرندگان در پیاده‌روی یا نوشیدن یک لیوان قهوه با دوستان باشد. شما خیلی چیزها برای شاد بودن دارید! اما گاهی اوقات استرس‌ها و تغییراتی که با افزایش سن به وجود می‌آیند می‌تواند بر شادی شما یا عزیزتان تأثیر بگذارد. از جمله این نگرانی‌ها می‌تواند ابتلا به فشارخون بالا و در نهایت سکته قلبی باشد. چه نگران قلب خود باشید و چه پزشک‌تان توصیه کرده است که در خانه موارد حیاتی خود را بررسی کنید، خرید یک فشارسنج خانگی ضروری است. در کنار آن مطالعات نشان می‌دهد که خنده تأثیرات مثبتی بر روحیه و سلامت شما دارد. این دلایل را بررسی کنید و سپس چیزی را پیدا کنید که بتوانید امروز به آن بخندید!

یک خنده در روز فشار خون را کاهش می‌دهد!

آیا می‌توانید به وضوح آخرین باری که خندیدید را به خوبی به یاد بیاورید؟ فکر کردن به آن خاطرات، ذهن شما را به زمانی برمی‌گرداند که به دلیل خنده شدید شکم خود را نگه داشته و با دست اشک را از چشمان‌تان دور می‌کردید. ما آن‌قدر گرفتار نگرانی‌ها و بیماری‌هایمان شده‌ایم در حالی که ذهن و بدن ما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. که همه‌ی ما فراموش کرده‌ایم که خوب بخندیم.

خندیدن برای کاهش فشار خون:

فشار خون بالا عامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی، در سراسر جهان است. اما، لازم نیست که باشد. کارهای زیادی می‌توانید در مورد آن انجام دهید. پایش فشار خون در خانه به کمک یک دستگاه فشار خون می‌تواند به شما کمک کند تا به یک برنامه درمانی پایبند باشید و نتیجه خود را بهبود ببخشید. ولیکن درمانی که می‌توانید در برنامه خود بگنجانید چیست؟

خنده ارزان‌ترین نسخه‌ای است که می‌توان آن را نیز خوددرمانی کرد. مزیت خنده این است که اثرات آن بر فشار خون 24 ساعت باقی می‌ماند. و چندین فواید سلامتی را به همراه دارد.

فواید خنده بر سلامتی قلب

افزایش گردش خون: وقتی می‌خندید رگ‌های خونی شما منبسط می‌شوند. و جریان خون در سراسر بدن شما افزایش می‌یابد. داشتن جریان خون سالم به این معنی است که قلب، ماهیچه‌ها، بازوها و پاهای شما اکسیژن و مواد مغذی را به صورت بهینه دریافت می‌کنند. و به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. همچنین با استرس مبارزه می‌کند و به عضلات اجازه می‌دهد تا آرام شوند.

کاهش هورمون‌های استرس: استرس عامل اصلی فشارخون بالا است. رگ‌های خونی شما را منقبض می‌کند و گردش خون شما را کاهش می‌دهد. استرس مزمن می‌تواند شما را در برابر شرایط جدی مانند بیماری قلبی، لخته شدن خون و حمله قلبی آسیب‌پذیر کند. خنده یک پادزهر عالی برای استرس است. خنده علاوه بر این‌که خلق و خوی ما را برای لحظه‌ای تغییر می‌دهد و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. چهار هورمون مرتبط با استرس را نیز کاهش می‌دهد. اپی نفرین، دوپاک، هورمون رشد و کورتیزول. کاهش این هورمون‌ها باعث کاهش میزان اکسیداسیون در رگ‌های خونی می‌شود

کاهش التهاب شریان: یک خنده صمیمانه باعث گشاد شدن پوشش داخلی رگ‌های خونی با آزاد کردن اکسید نیتریک می‌شود. یک ترکیب شیمیایی که به کاهش التهاب و جلوگیری از تشکیل پلاک در رگ‌ها کمک می‌کند. در واقع، خندیدن ممکن است به اندازه ورزش هوازی یا مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول، معروف به استاتین، در کاهش التهاب مؤثر باشد.

شُل شدن عضلات: عضلاتی که در عمل فیزیکی خنده دخالتی ندارند، شل می‌شوند. کسانی که خندیدن را انجام می‌دهند بلافاصله پس از خنده آرام می‌شوند. عضلات آرام فشار کمتری به رگ‌های خونی وارد می‌کنند که باعث کاهش فشار می‌شود.

کاهش خطر بیماری قلبی: خندیدن تأثیری پایدار و مثبت بر فشار خون شما می‌گذارد و بدن شما را آرام می‌کند. جستجوی تجربیات مثبت یا طنز می‌تواند فیزیولوژی شما را تغییر دهد و به شما کمک کند تا خوب بمانید.

بهبود عملکرد رگ‌های خونی: خنده ممکن است اندوتلیوم شما را تشویق کند، بافتی که پوشش داخلی رگ‌های خونی را تشکیل می‌دهد تا منبسط شده و جریان خون را افزایش دهد. داشتن اندوتلیوم سالم می‌تواند به پیشگیری از تصلب شرایین (سخت شدن رگ‌های خونی) و بیماری‌های قلبی- عروقی کمک کند.

خنده خود را خطرناک نکنید

ما به شما توصیه می‌کنیم که ایمن‌ترین روش را برای اجتناب از هرگونه اقدام افراطی دنبال کنید. خنده اجباری و افراطی سودمند و واجب نیست. پس از یک نقطه خاص، هورمون‌های شادی تولید نمی‌شود و بدن برای کمک گریه می‌کند. بیش از حدِ هر چیزی می‌تواند سمی باشد. یوگای خنده، تلفیقی از تمرینات خنده بازیگوش که با تنفس ملایم و کشش مرتبط است، اکسیژن بیشتری را به بدن و مغز استنشاق می‌کند، که منجر به کاهش قابل توجه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک و سطوح استرس می‌شود. که می‌توانید با پایش خانگی از طریق دستگاه فشارخون پانگائو صحت آن را بررسی نمایید.

قلب و مغزتان را همراه خود ببرید. همیشه قبل از شروع هر رژیم ورزشی (یوگای خنده) ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
لبخند معجزه می‌کند. به مرزهای خود احترام بگذارید، سلامتی خود را در اولویت خود قرار دهید و با خودتان مهربان باشید.
بدون درد اضافه! بدن خود را مجبور به انجام هر کاری دردناک یا ناراحت نکنید.
از ته دل بخندید، آگاهانه بنوشید. اگر احساس سنگینی در سر یا سردردهای خفیف تا متوسط ​​بعد از خنده داشته باشید، ممکن است بدن شما زنگ‌های هشدار را به صدا در آورد. با خود نرم باش و آب بیشتری بنوش.

همه این‌ فواید از یک لبخند ساده؟ پس برو جلو و امتحان کن. گوشه‌های دهان خود را تبدیل به یک لبخند کنید و سپس بخندید. حتی اگر کمی اجبار به نظر برسد. هنگامی که خنده خود را انجام دادید، احساس خود را بررسی کنید با یافتن راه‌های سرگرم کننده برای خندیدن هر روز، به قلب خود کمک کنید. یک خنده خوب نیز می‌تواند درونی شود و دوباره زنده شود. در خندیدن چیز زیادی برای از دست دادن وجود ندارد، پس چرا آن را امتحان نکنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید