اخبار و تازه ها

دلیل خراب شدن دندان ها حتی با وجود مسواک زدن؟

شاید برای شما هم پیش آمده که هر روز یا دست کم اغلبِ روزها مسواک می زنید، نخ دندان می کشید و حتی ممکن است دهانشویه استفاده کنید اما دندان هایتان خراب می شود. خراب شدن دندان ها حتی با وجود رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند دست کم 6 دلیل داشته باشد که در ادامه با همه این دلایل آشنا خواهید شد.

کج بودن دندان ها

افراد زیادی را می‌شناسم که حتی با وجود اینکه هر روز مسواک میزنند و حتی نخ دندان هم میکشن اما خیلی زود دچار پوسیدگی دندان می شوند و یا با معضل خراب شدن دندان ها روبرو می شوند. نقطه اشتراک اغلب این افراد معمولا کج بودن دندان ها است.

در حالت عادی، زمانی دندان ها تمیز می شوند که منظم و صاف باشند. در چنین شرایطی مسواک به راحتی سطوح دندانی را تمییز می کند و نخ دندان نیز بین آن ها را پاک می کند. اما وقتی دندان ها کج هستند شما هرچقدر هم که تلاش کنید نمی توانید تمام سطوح دندانی و بین دندانی را تمیز کنید و اینگونه می شود که دندان هایتان دچار پوسیدگی مخصوصا بین دندانی و خرابی می شوند.

راه حل برطرف کردن این مشکل صاف کردن دندان ها است که این میسر نمی شود مگر با انجام درمان ارتودنسی دندان. بعد از اتمام درمان ارتودنسی دندان های شما می توانید دندان های منظم و صاف شده خود را با خیال راحت تمیز کنید و دیگر شکایتی از خرابی دندان ها نخواهید داشت.

دندان قروچه

دندان قروچه یا براکسیسم یک اصطلاح برای به هم ساییدن یا سابیدن دندان ها به هم دارد. این مشکل می تواند به دنبال تجربه فشار و استرس و ارادی در طول روز انجام شود. اما در اغلبِ موارد غیر ارادی و در طول خواب رخ می دهد.

دندان قروچه باعث سایش دندان ها و از بین رفتن مینای دندان می شوند. با ادامه یافتن دندان قروچه سطوح جونده دندان ها تحلیل رفته و دندان ها شیشه ای و کوتاه تر می شوند. دندان قروچه از مهم ترین دلایل خراب شدن دندان ها حتی با وجود مسواک زدن است.

برای درمان دندان قروچه باید به دندانپزشک یا یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کرد. برای مدیریت این مشکل می توان گارد دهان (در شب) استفاده کرد و یا تحت درمان با انواع روش های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی متحرک قرار گرفت.

مشکلات و ناهنجاری های فکی

گاهی اوقات دندان ها مرتب هستند، مسواک زده می شود، بهداشت رعایت می شود اما دندان ها همچنان در معرض خراب شدن هستند. در چنین شرایطی مشکلات فکی احتمالا علت خراب شدن دندان ها هستند.

انحرافات فکی، جلوزدگی فک ها و یا مشکلات مفصل گیجگاهی فکی می توانند باعث خوردگی دندان ها و تحلیل رفتن مینا شوند. زیرا با وجود این مشکلات دندان ها به درستی روی هم قرار نمی گیرند و برخی دندان ها در معرض فشار و سایش هستند.

درمان مشکلات فکی انجام درمان ارتودنسی دندان و جراحی فک است. اگر دندان هایتان خراب می شود و مشکل فکی دارید برای نجات دندان های خود در اولین فرصت بهترین متخصص ارتودنسی شهر خود را پیدا کرده و با او مشورت کنید.

پرتودرمانی

افرادی که با مشکلات توموری و سرطان در نواحی سرو گردن مواجه هستند اغلب با مشکل پوسیدگی و خراب شدن دندان ها مواجه می شوند. برخورد پرتو های درمانی به دندان ها در این افراد می تواند تاثیرات بدی بر جای بگذارد. همچنین شیمی درمانی و دیابت به طور مشابه می توانند روی دندان ها تاثیر بگذارند. برای پیشگیری از خرابی دندان ها در حین درمان با یک دندانپزشک خوب مشورت کنید.

استفاده از محصولات دندانپزشکی نامناسب

برخی اوقات دندان ها منظم، فک ها تراز و هماهنگ هستند و رسیدگی به بهداشت دهان و دندان در وضعیت مطلوبیست، اما باز هم با خراب شدن دندان ها روبرو می شویم. در چنین مواردی ممکن است ایراد از محصولات دندانپزشکی باشد.

به عنوان مثال ممکن است دندان شما حساس باشد و شما از خمیر دندان های سفید کننده ساینده مینای دندان برای سفید کردن دندان ها استفاده کنید. استفاده طولانی مدت از این محصولات به خراب شدن دندان ها کمک می کند.

یا ممکن است خمیر دندانی خریداری کرده باشید که دارای موهای نرمی نیست. استفاده از این مسواک و وارد کردن فشار به دندان ها حین مسواک زدن می تواند به خراب شدن دندان ها منجر شود.

رژیم غذایی نامناسب

در نهایت یکی دیگر از علل خرابی دندان ها حتی با وجود مسواک زدن داشتن یک رژیم غذایی ناسالم است. شما ممکن است هر روز مسواک بزنید و به شدت به بهداشت دهان و دندان توجه کنید اما یادتان برود که یکی از اصول بهداشت دهان و دندان مصرف غذاها، خوراکی ها و نوشیدنی های سالم است.

خوردن نوشیدنی های گازدار، شیرین و اسیدی می تواند به شدت دندان ها را با خطر پوسیدگی و خرابی مواجه کند. برای پیشگیری از این موضوع اول سعی کنید که رژیم غذایی سالم ومتعادلی داشته باشد و در درجه دوم بعد از مصرف این موارد حتما دهان خود را با آب بشویید و 1 ساعت بعد مسواک بزنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *