اخبار و تازه ها

فواید اثبات شده بلوبری برای سلامتی /بلوبری چربی شکم را از بین می برد

بلوبری میوه ای شیرین، مغذی و بسیار محبوب است. این میوه کالری کمی دارد و فوق العاده مفید است. به گزارش مدیکال نیوز تودی، در اینجا چند فایده اثبات شده بلوبری برای سلامتی توضیح داده شده است.

بلوبری چربی شکم را از بین می برد

سوزاندن چربی شکم یکی دیگر از مزایای مصرف بلوبری برای سلامتی است. نتایج یک مطالعه نشان می دهد موش های دارای رژیم غذایی سرشار از بلوبری چربی شکم خود را از دست دادند – این نوع چربی با بیماری قلبی و دیابت مرتبط است – همچنین مزایای دیگر آن برای سلامتی مانند کاهش کلسترول و بهبود کنترل گلوکز را نیز تجربه کردند.

فواید مصرف میوه و سبزیجات به خوبی مورد تحقیق قرار گرفته است، اما یافته ها در مورد بلوبری نشان می دهد مواد شیمیایی طبیعی موجود در آن مانند آنتوسیانین در کاهش این شرایط سلامتی نوید می دهد.

بلوبری کم کالری مواد مغذی زیادی دارد

بوته بلوبری درختچه ای گلدار است که انواع توت ها را با رنگ مایل به آبی و بنفش دارد. بلوبری با قطر 0.2 تا 0.6 اینچ معادل پنج تا 16 میلی متر است و در انتهای آن تاجی برافروخته مشاهده می شود. این میوه هنگام ظاهر شدن سبز رنگ است، سپس با رسیدن رنگ آن به بنفش و آبی تیره تغییر می کند. دو نوع رایج عبارتند از:

بلوبری Highbush: رایج ترین گونه کشت شده در ایالات متحده است.

بلوبری Lowbush: به طور معمول کوچکتر و غنی از برخی آنتی اکسیدان ها است.

بلوبری از جمله انواع توت های غنی از مواد مغذی است. یک فنجان معادل 148 گرم بلوبری حاوی:

فیبر: 4 گرم

ویتامین C: 24 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

ویتامین K: 36 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

منگنز: 25 درصد از مقدار مواد مغذی مورد نیاز روزانه

مقادیر کمی از مواد مغذی مختلف دیگر

همچنین بلوبری حاوی حدود 85 درصد آب است و یک فنجان کامل فقط 84 کالری و 15 گرم کربوهیدرات دارد. این موارد بلوبری را به منبع عالی از چندین ماده مغذی مهم تبدیل می کند

بلوبری پادشاه مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان است

آنتی اکسیدان ها بدن را در برابر رادیکال های آزاد که مولکول های ناپایداری هستند و می توانند به سلول های آسیب برسانند و در روند پیری و بیماری هایی مانند سرطان نقش دارند محافظت می کنند. اعتقاد بر این است بلوبری دارای یکی از بالاترین سطح آنتی اکسیدان در بین میوه ها و سبزیجات معمولی است.

ترکیبات آنتی اکسیدانی اصلی موجود در بلوبری متعلق به خانواده ای از آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام فلاونوئید است. تصور می شود گروه خاصی از فلاونوئیدها – آنتوسیانین ها – مسئول بسیاری از اثرات مفید این توت ها بر سلامتی هستند. تحقیقات نشان می دهند بلوبری به طور مستقیم سطح آنتی اکسیدان را در بدن افزایش می دهد.

بلوبری در برابر پیری و سرطان محافظت می کند

آسیب دی ان ای اکسیداتیو بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی روزمره است. روزانه ده ها هزار بار در هر سلول بدن رخ می دهد. آسیب دی ان ای بخشی از دلیل پیر شدن است، همچنین نقش مهمی در ایجاد بیماری هایی مانند سرطان ایفا می کند. از آنجا که بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان است برخی از رادیکال های آزاد که به دی ان ای آسیب می رسانند را خنثی می کند.

در مطالعه ای 168 نفر روزانه 34 اونس معادل یک لیتر مخلوط آب بلوبری و سیب نوشیدند. پس از چهار هفته آسیب دی ان ای اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد 20 درصد کاهش یافت. این یافته ها با مطالعات کوچکتری که از بلوبری تازه یا پودر شده استفاده می کنند همسو است.

بلوبری از آسیب دیدن کلسترول در خون جلوگیری می کند

آسیب اکسیداتیو محدود به سلول ها و دی ان ای نیست، همچنین هنگام اکسیده شدن کلسترول LDL “بد” مشکل ساز است. در واقع، اکسیداسیون کلسترول LDL “بد” گامی مهم در روند بیماری های قلبی است. آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری با کاهش سطح LDL اکسید شده ارتباط قوی دارد. این امر باعث مفید بودن بلوبری برای قلب می شود. یک وعده روزانه دو اونسی معادل 50 گرم بلوبری در افراد چاق اکسیداسیون LDL را تا 27 درصد طی هشت هفته کاهش داد. مطالعه دیگری نیز نشان داد مصرف 2.5 اونس معادل 75 گرم بلوبری با یک وعده غذایی اصلی اکسیداسیون کلسترول LDL “بد” را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

بلوبری فشار خون را کاهش می دهد

به نظر می رسد بلوبری دارای مزایای قابل توجهی برای افراد مبتلا به فشار خون بالا است که یکی از عوامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی محسوب می شود. در مطالعه ای هشت هفته ای افراد چاق که در معرض خطر بالای بیماری های قلبی بودند پس از مصرف دو اونس معادل 50 گرم بلوبری در روز چهار تا هشت درصد فشار خون را چهار تا 6 درصد کاهش دادند. سایر مطالعات نیز اثرات مشابهی را به ویژه در زنان یائسه مشاهده کرده اند.

بلوبری به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک می کند

در حالی که مصرف بلوبری فشار خون و کلسترول LDL اکسیده را کاهش می دهد، مهم است به خاطر داشته باشید اینها عوامل خطر هستند نه بیماری های واقعی. بسیار مفید است اگر بدانید آیا بلوبری به جلوگیری از اتفاقات سخت مانند حملات قلبی، عامل اصلی مرگ در جهان کمک می کند یا خیر.

مطالعه ای روی 93 هزار و 600 پرستار نشان داد افرادی که بیشترین میزان آنتوسیانین، آنتی اکسیدان اصلی بلوبری را دارند در مقایسه با کمترین میزان مصرف 32 درصد کمتر در معرض حملات قلبی قرار دارند. از آنجا که این یک مطالعه مشاهده ای بود نمی تواند ثابت کند آنتوسیانین ها به تنهایی باعث کاهش خطر می شود یا خیر، بنابراین قبل از هرگونه ادعایی مطالعات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

بلوبری به حفظ عملکرد مغز و بهبود حافظه کمک می کند

استرس اکسیداتیو می تواند روند پیری مغز را تسریع کرده و بر عملکرد مغز تاثیر منفی بگذارد. بر اساس مطالعات در فاز حیوانی، آنتی اکسیدان های موجود در بلوبری بر مناطقی از مغز تاثیر بگذارد که برای هوش ضروری هستند.

به نظر می رسد برای نورون های پیری مفید هستند و منجر به بهبود سیگنالینگ سلولی می شوند. مطالعات در فاز انسانی نیز نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشته است. در یکی از این مطالعات 9 فرد مسن با اختلال خفیف شناختی هر روز آب بلوبری مصرف می کردند. پس از 12 هفته بهبودهایی در چندین نشانگر عملکرد مغز آنها مشاهده شد. مطالعه ای 6 ساله روی بیش از 16 هزار فرد مسن نشان داد بلوبری و توت فرنگی با تاخیر 2.5 سالگی در پیری ذهنی ارتباط دارند.

آنتوسیانین موجود در بلوبری اثرات ضد دیابت دارد
بلوبری در مقایسه با سایر میوه ها حاوی مقادیر متوسط ​​قند است. یک فنجان معادل 148 گرم بلوبری 15 گرم شکر دارد که معادل یک عدد سیب کوچک یا پرتقال بزرگ است. با این حال، به نظر می رسد ترکیبات فعال زیستی در بلوبری هنگام کنترل قند خون از هرگونه تاثیر منفی قند بیشتر است.

تحقیقات نشان می دهند آنتوسیانین موجود در بلوبری دارای اثرات مفیدی بر حساسیت به انسولین و متابولیسم گلوکز است. این اثرات ضد دیابت هم با آب بلوبری و هم با عصاره آن رخ می دهد. در تحقیقی روی 32 فرد چاق با مقاومت به انسولین روزانه دو عدد اسموتی بلوبری باعث بهبود عمده حساسیت به انسولین در آنها شد.

بهبود حساسیت به انسولین باید خطر سندرم متابولیک و دیابت نوع 2 را که در حال حاضر دو مورد از بزرگترین مشکلات سلامتی جهان هستند کاهش دهد.

در پایان

بلوبری میوه ای فوق العاده سالم و مغذی است. این میوه سلامت قلب، عملکرد مغز و جنبه های دیگر بدن را افزایش می دهند. علاوه بر این، بلوبری شیرین و رنگارنگ است و به راحتی به صورت تازه یا منجمد قابل مصرف است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید