اخبار و تازه ها

پیشنهادی کامل برای تغذیه فرزندان در سنین رشد

‌مصرف لبنیات بهخصوص شیر باکیفیت، دغدغه تمامی مادران ایرانی است. این خبر تحلیلی بهترین گزینهها برای ترغیب کودکان به مصرف انواع شیر مغذی را در اختیار والدین قرار میدهد.شیر از مهمترین نیازهای غذایی کودکان و نوجوانان، دستکم تا سن 15 سالگی است. از این رو، به لحاظ تغذیه با شیر، کودکان به دو دسته تقسیم میشوند.

1- علاقهمندان به شیر و 2- آنها که با شیر غریبهاند و از طعم و مزهاش خوششان نمیآید.مادران دسته اول بهطورمعمول به دلیل علاقه شدید کودکانشان همواره از شیر ساده استفاده میکنند. این در حالی است که فرآوردههای شیری مانند شیرهای طعمدار، ضمن تهیه از شیر خامی با بهترین کیفیت جهانی، حاوی خواص و مواد مغذی متعددی در مقایسه با شیر ساده هستند.

این والدین اما به دلیل اطمینان بیشتر از سلامت شیر ساده و همچنین ترس از مواد افزودنی سایر فراوردههای شیری، مانند مواد نگهدارنده مضر یا مقادیر بالای قند، به مصرف شیر ساده اصرار میکنند. از طرفی مادران گروه دوم، دست به هر کاری میزنند تا برای سلامت استخوانها و دندانهای فرزندان خود، آنها را به مصرف شیر و بهرهمندی از ریزمغذیهای موجود در این ماده غذایی سوق دهند.

اما سوال اینجاست که چرا والدین با این سطح از دسترسی به منابع و اطلاعات، باید همچنان نگران تغذیه بچههای خود باشند؟به دلیل اهمیت مصرف شیر در سلامت عضلات، اعصاب، استخوانها و دندانها، یکی از بزرگترین شرکتهای مواد غذایی و آشامیدنی دنیا سالها قبل برای اولین بار در جهان، با تمرکز بر تکمیل چرخه تغذیه کودکان، محصولی با نام نسکوئیک تولید کرد.

به عبارت دیگر از آن دوران تابه حال، گروه متخصصین تغذیه این شرکت در غالب تیم تحقیق و توسعه نستله، مشغول بهبود شاخص های کلیدی و تغذیه های این شیر طعم دار و غنی شده بوده اند.

حاصل این تلاش‌ها، محصولی تولید شده از با کیفیت‌ ترین شیر تولیدی دنیا و حاوی طیف وسیعی از مواد مغذی، یعنی شیر نسکوئیک است که تمامی دغدغه‌های هر دو گروه از والدین را برطرف می‌کند. از جمله این مواد مغذی می‌توان به مواد معدنی، ویتامین‌های B، D، K، روی، آهن، منیزیم، کلسیم و کربوهیدرات اشاره کرد.مهم‌ترین ویژگی منحصربه‌فرد نسکوئیک کیفیت شیر آن است. چندی پیش طی یک طرح ملی، کیفیت شیر تولیدی در کشور با مطالعه بین‌المللی و کمک فنی متخصصین نستله از سرتاسر دنیا، ارتقا یافت و به کیفیت جهانی مورد استفاده در شیر کودکان رسید.

از آن‌ پس این شیر درجه یک که میزان افلاتوکسین و آنتی‌بیوتیکش بیش از 98 درصد کاهش پیدا کرده بود در محصول «آماده مصرف» نسکوئیک در ایران استفاده شد. به‌علاوه نستله توانست با استفاده از نوع خاصی از بسته‌بندی (تتراپک)، به نحوی از شیر آماده مصرف نسکوئیک محافظت کند که دیگر در آن نیاز به استفاده از هیچ ماده نگهدارنده‌ای نباشد.

بنابراین والدینی که فرزندانشان به طعم و مزه شیر ساده علاقه‌ای ندارند، با کمک طعم‌های طبیعی مختلف نسکوئیک همچون کاکائو، موز و خرما، شیری باکیفیت و نیز بسته‌بندی جذاب و هیجان‌انگیز از نگاه کودکان، می‌توانند فرزندان خود را به مصرف شیر ترغیب کنند. از طرف دیگر با حذف مواد شیمیایی و نگهدارنده در این محصول، نگرانی گروه اول والدین درباره افزودنی‌های مضر در شیرهای طعم‌دار برطرف می‌شود؛ تا آنها نیز با خیالی آسوده، در رژیم غذایی مغذی و متعادل فرزندانشان از ریز مغذی‌های کافی استفاده کنند.

طبق نتایج تحقیقات به عمل آمده در وزارت بهداشت، کمبود ویتامین D یکی از مهمترین نیازهای ایرانیان در سنین رشد است. در همین رابطه دکتر زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به مطالعات انجام شده در زمینه ریز مغذی‌ها، بیان کرده است: «تمام گروه‌های سنی در کشور با کمبود ویتامین D مواجه هستند؛ به طوری که کمبود این ویتامین در67 درصد نوجوانان، 62 درصد کودکان 6 ساله و 70 درصد بزرگسالان شایع است.»

وی در رابطه با راه‌حل موجود برای این مشکل نیز توضیح داده است: «راهکار مو ثر و عملی که می‌تواند شیوع کمبود ویتامین D را در کشور کاهش دهد، غنی‌سازی مواد غذایی با این ویتامین(D) است.»

علیرضا سرابچی، سخنگو و مدیر کل ارتباطات نستله در ایران در این باره می‌گوید: «کمبود ویتامین‌های حیاتی خطر ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، انواع سرطان‌ها، ام‌اس، آسم، آلرژی و پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. از طرفی نستله با مطالعه مستمر و سالیانه روی تغذیه کودکان، سال‌هاست به راه‌حلی رسیده که بچه‌ها را با نوشیدن شیر آشتی داده است.

بنابراین با توجه به تاثیرات شدید ناشی از این کمبودها در کودکان ایرانی،، شیر طعم‌دار غنی‌شده نسکوئیک با غنی کردن شیر با کیفیت با این مواد در داخل کشور و بهره‌مندی از مقادیر قابل توجهی از ویتامین D، کلسیم، منیزیم و سایر مواد معدنی، تلاش کرده در ساخت آینده‌ای سالم‌تر برای همگان سهیم باشد.»