دسته‌بندی نشده

چرا وزن ما تغییر می کند؟

تا حالا این سوال را از خود پرسیدید که از چند سالگی با ترازو آشنا شده‌اید؟ مسئله‌ی ما با وزن بدن‌مان با امروز یا دیروز رابطه ندارد. بیش از یک قرن است که با وجود جنگ‌ها و قحطی‌ها انسان‌ها با مسئله‌‌ی وزن بدن درگیر شده‌اند. بعضی از انسان‌ها دچار کمبود وزن و بعضی دیگر با مشکل اضافه وزن زندگی می‌کنند. اما چه می‌شود که ما با وزن خود مشکل پیدا می‌کنیم؟ چرا مسئله‌ی وزن بسیار مهم است؟ آیا وزن بدن‌ ما به سلامتی بدن ما ارتباط دارد؟ و سوال بزرگتر اینکه چرا در طول یک روز نمایشگر ترازو معمولا وزن یکسانی را به ما نشان نمی‌دهد؟
در این مقاله قصد داریم به ۱۳ دلیل مهم تغییر وزن در طول روز بپردازیم که به شما کمک می‌کند مسیر کاهش وزن را با استرس کمتری بپیمایید. این مقاله را بخوانید و اگر دوست داشتید به اشتراک بگذارید.

۱. رژیم غذایی شما

فرمولی ساده به این میپردازد که اگر کالری کمتری نسبت به آنچه می سوزانید بخورید، لاغرتر می‌شوید. به معنی ساده‌تر‌ اگر ۲۰۰۰ کالری می سوزانید اما هر روز ۱۹۰۰ کالری بخورید، لاغرتر می‌شوید.
این مسئله یک تئوری قدیمی است که گاهی زیر سوال می‌رود. به فرض مثال که معمولا محال است اگر شما در طول روز چند کیلوگرم سبزیجات بخورید که کالری ناچیزی دارند، وزن شما روی ترازو بیشتر می‌شود.
اما اگر برای مدت زمان طولانی به این ماجرا نگاه کنیم، میزان غذایی که در طول یک روز می‌خوریم بر روی وزن ما در یک روز اثرگذار است. به زبان ساده‌تر اگر ۶ روز یک رژیم غذایی را پیروی کرده باشیم و ۱ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشیم اما در روز هفتم به یکباره پرخوری کنیم، عدد روی ترازو عددی متفاوت را به ما نشان می‌دهد. یعنی عددی بیشتر از آنچه فکر می‌کردیم. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم فردای روز تقلب یا پرخوری روی ترازو نروید زیرا عددی به شما نشان می‌دهد که دقیق نیست و این باعث ناراحتی شما می‌شود.

۲. چگونه خودتان را وزن می‌کنید؟

بسیار مهم است که مکان ترازوی شما در کجا قرار دارد. شما نمی‌توانید محل ترازو را هربار تغییر دهید. ترازو باید در مکانی ثابت، محکم و بدون لغزش قرار بگیرد. ترازو نباید بر روی یک شیب باشد. نحوه‌ی ایستادن شما بر روی ترازو بسیار مهم است. اگر چندروز پیش وزن خودتان را روی ترازو ثبت کرده‌اید مهم است که با همان لباس قبلی وزن‌کشی را انجام دهید. لباس‌ها نیز وزن دارند بنابراین اگر بدون لباس وزن بدن‌تان را اندازه می‌گیرید بهتر است دفعه بعد نیز بدون لباس این کار را انجام دهید. اینگونه دقیق‌تر وزن‌کشی می‌کنید.

۳. وزن‌کشی با چند ترازو

اگر از یک پزشک یا متخصص ورزش مشاوره می‌گیرید و به صورت حضوری در مطب یا دفتر کار مشاور یا حتی در باشگاه ورزشی وزن‌کشی می‌کنید، بعد از بازگشت به خانه دوباره روی ترازو نروید. معمولا دقت ترازوها با یکدیگر کمی متفاوت است. برای وزن‌کشی خیلی اهمیت دارد که از یک ترازوی سالم استفاده کنید. ترازوهای دیجیتال امروزی بسیار دقیق هستند پس دقت کنید تا یک ترازو معیار سنجش وزن‌ شما باشد.

۴. چه زمانی خودمان را وزن کنیم؟

زمانی ( ساعتی ) که خودتان را وزن می‌کنید بسیار مهم است. معمولا بهترین زمان برای وزن‌کشی صبح ناشتا است. زمانی که چیزی نخورده‌اید زمانی است که می‌توانید وزن‌ دقیق‌تری را اندازه‌گیری کنید. کاملا طبیعی است که بعد از خوردن یک وعده غذایی بزرگ که شامل غذاهای جامد و مایع است، ترازو چندصد گرم وزن بیشتری را به شما نشان دهد.
آب و غذا وزن دارند و اگر فعالیتی انجام می‌دهید که باعث تعریق می‌شود از وزن شما نیز می‌کاهد. بنابراین بهترین زمان وزن‌کشی صبح قبل از خوردن یا نوشیدن است.
۵. وزن‌کشی بعد از ورزش کردن

شاید برای شما عجیب باشد اما بعضی از ورزشکاران در سطح المپیک بعد از یک جلسه‌ی تمرین برای آماده سازی مسابقات نزدیک به ۶ تا ۱۰ درصد وزن بدنشان را از دست می‌دهند. بخش بزرگی از این کاهش وزن مربوط به آب درون بدن می‌باشد که به صورت عرق کردن و از طریق تنفس دفع می‌شود. اما برای افرادی که تمرینات ورزشی معمول را برای بالابردن سطح سلامتی خود اجرا می‌کنند کاهش وزن ۳۰۰ تا ۹۰۰ گرم یک اتفاق معمولی است.
فراموش نکنید که بخش بزرگی از کاهش وزن پس از ورزش کردن می‌تواند به دلیل کاهش آب بدن باشد. بنابراین پس از نوشیدن آب و مایعات این وزن به حالت قبل بر‌می‌گردد. یکی از اشتباهات رایج بین افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند، محدود کردن مایعات ( آب و چای و نوشیدنی‌های بدون افزودنی ) می‌باشد که برای سیستم گردش خون، قلب و کلیه‌ها بسیار مضر می‌باشد.

۶. بیماری‌ها و اثر آن بر وزن

تاثیر بیماری‌ها بر روی وزن افراد با شرایط مختلف، متفاوت است. به طور مثال اگر شما پرخوری عصبی دارید و دچار بیماری ویروسی یا عفونی شده‌اید ممکن است برخلاف انتظار وزن‌تان بیشتر شود. اما در اغلب افراد عادی بیماری به کاهش وزن منجر می‌شود. بیماری‌های ویروسی مانند کرونا در صورتی که دستگاه گوارش یا دستگاه تنفس را دچار درگیری شدید کند، باعث کاهش وزن می‌شود.
مصرف اغلب داروهای ضدالتهاب، آنتی‌هیستامین و آمفتامین‌ها به میزان زیاد که با تجویز پزشک انجام می‌شود به کاهش وزن منجر خواهد شد. داروهایی که به تحریک انسولین می‌پردازند، داروهای ضدصرع و داروهای ضدافسردگی‌ می‌توانند وزن‌تان را برای مقطعی افزایش دهند. بنابراین قبل از نگرانی درباره‌ی وزن‌تان نسبت به دارویی که مصرف می‌کنید از پزشک خود سوالاتی بپرسید.

۷. نوشیدن آب زیاد

اگر در طول روز آب زیاد بنوشید و ورزش نکنید وزن‌تان نسبت به روزهای دیگر بیشتر می‌شود. این اتفاق نباید باعث نگرانی شما شود زیرا وزن آب بدن با تعریق و ادرار کاهش می‌یابد. اما اگر در طول یک روز مواد شور یا مواد شیرین زیادی مصرف کنید، ناخودآگاه به آب بیشتری نیاز پیدا خواهید کرد.
بنابراین ممکن است یک تا دو روز بعد از روز تقلب که آزادانه پرخوری کرده‌اید ( که یک اشتباه است ) و آب زیادی نوشیده‌اید، ترازو شما را ناراحت کند. بنابراین مراقب میزان مصرف نوشیدنی‌ها باشید. فراموش نکنید که نوشیدنی‌های پر از شکر و پر کالری می‌تواند به تمایل شما برای مصرف آب بیشتر منجر شود.

۸. عدم نوشیدن آب کافی

بین ۵۵ تا ۷۵ درصد وزن بدن انسان‌ها از آب تشکیل شده است. پایین آمدن سطح طبیعی آب بدن می‌تواند باعث سردرد یا خشکی پوست شود. اگر مدت زمان زیادی به فعالیت می‌پردازید یا فشار عصبی زیادی را تحمل می‌کنید اما آب کمی می‌نوشید وزن از دست می‌دهید. این اتفاق می‌تواند باعث شود تا کلیه‌های شما بدون هیچ علامت خاصی دچار بیماری‌های مهلکی شوند.
پیشنهاد می‌شود که اگر رنگ ادرار شما تیره است مصرف نوشیدنی‌های طبیعی مانند آب و چای را کمی بیشتر کنید و از یک متخصص کلیه و مجاری ادراری مشاوره بگیرید. این را فراموش نکنید افرادی که آب کمتری می‌نوشند در برابر بیماری‌ها عملکرد ضعیف‌تری دارند.

۹. نمک

بعضی از مواد غذایی مثل کربوهیدراتها تمایل دارند تا آب بیشتری را به خود جذب کنند. برای همین وقتی در دوران کاهش وزن مصرف شکر و کربوهیدراتها را کاهش دهید، سریع‌تر وزن‌تان پایین می‌آید. زیرا بخشی از وزن شما وزن آب بدن‌تان است.
نمک باعث حفظ آب در بدن می‌شود. مصرف نمک زیاد باعث افزایش فشار خون می‌شود و یکی از ساز و کار‌های بدن در این زمان به وجود آوردن احساس تشنگی برای مصرف آب بیشتر است. میان وعده‌ها و وعده‌های نیمه آماده یا بسته بندی اغلب میزان بیشتری نمک در خود دارند. مصرف مواد غذایی بسته بندی شده یا مصرف نمک بیشتر در غذاها می‌تواند به افزایش وزن بدن منجر شود. این اتفاق با ذخیره کردن آب بیشتر اتفاق می‌افتد.

۱۰. رفتن به سرویس بهداشتی

ممکن است یک روز زیاد غذا بخورید اما به دلایلی به توالت نروید. این اتفاق مخصوصا وقتی یبوست دارید یا نظم در خواب و تحرک شما دچار اختلال شده است بیشتر نمایان می‌شود. اگر مایعات زیادی می‌نوشید بهتر است تا قبل از ادرار کردن روی ترازو نروید.
اختلالاتی که در دستگاه گوارش رُخ می‌دهد اغلب باعث مشکلاتی برای درک وزن واقعی بدن به وجود می‌آورد. مشکلاتی مانند یبوست یا اسهال از این قبیل مشکلات هستند که باید در دوران کاهش وزن یا در زمان وزن‌کشی به آن دقت کنید.
هر کدام می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال در سیستم بدن یا نوع غذایی باشد که می‌خورید. بنابراین دستگاه گوارش شما در وزن‌‌کشی اثرگذار است.

۱۱. خواب اثرگذار در وزن بدن

وزن بدن ما تنها با چیزهایی که میخوریم تغییر نمی‌کند بلکه رفتارهای ما بر روی وزن بدن اثرگذار است. اگر به هر دلیلی شب‌ها نمی‌خوابید، بدن ساز و کارهایی را فعال می‌کند تا تمایل بیشتری به خوردن داشته باشید. ممکن است به دلیل‌ خوابیدن زیاد در طول روز یا فعالیت خیلی کم شب‌ها به خواب نرویم یا وقتی ذهن ما مشغول است و زیاد با تلفن همراه خود سرگرم شده‌ایم زمان را فراموش کنیم.
شاید ساعت خواب‌تان جابه‌جا شده باشد اما با خوابیدن به اندازه‌ی کافی دیگر کمبود خواب نداشته باشید اما فراموش نکنید بیدار ماندن تا نزدیکی صبح اشتهای شما را بیشتر می‌کند. معمولا شب‌ها وقتی در خواب هستیم تاب‌‌آوری بدن افزایش می‌یابد و دوران کاهش وزن بهتری را سپری می‌کنیم.

۱۲. سن شما

اگر کمتر از ۳۰ سال سن داشته باشید می‌توانید راحت‌تر از هر زمان دیگری وزن کم کنید. سن بر روی سوخت و ساز و هورمون‌های بدن شما اثرگذار هستند. اما بالا رفتن سن به این معنی نیست که ما چاق‌تر می‌شویم. بعضی از انسان‌ها وقتی به نزدیکی ۶۰ سالگی می‌رسند دیگر حوصله‌ی جویدن غذا هم ندارند و لاغر می‌شوند. تقریبا بعد از ۳۰ سالگی سوخت و ساز و انرژی بدن کمی افت می‌‌کند که روی وزن اثرگذار است.
یک خبر خوب اینکه اگر حالا ۴۰ ساله هستید می‌توانید بدنتان را به جای ۳ ماه در ۴ یا ۵ ماه روی فرمی که دوست دارید بیاورید. لازم نیست تمرینات ورزشی‌ پر شدتی را انجام دهید. و لازم نیست رژیم سخت بگیرید. فقط کافیست روی ریز رفتارهای مهمی که بر روی خوردن غذا، خواب و تحرک شما اثر مثبت می‌گذارد، متمرکز شوید.

۱۳. حالت ذهنی شما

شاید به این فکر کرده باشید که درست نیست هر روز چندبار وزن کشی انجام دهید. کاملا حق با شماست. هر روز وقتی چندبار خودتان را وزن کنید تعادل ذهنی شما بهم می‌ریزد. شاید بدانید الان نیم لیتر آب خورده‌اید یا ورزش کرده‌اید و این روی وزن بدنتان اثرگذار بوده است اما از نظر ذهنی چشم‌تان اعدادی را روی ترازو دیده است و ذهن تان عددی را ثبت کرده که می‌تواند شما را ناراحت کند.

این اتفاق می‌تواند باعث تصمیم‌گیری اشتباه شما شود. مثلاً اگر یک روز بعد از ورزش کردن روی ترازو بروید و خوشحال شوید که ۱ کیلو از وزن بدن شما کم شده ممکن است به خودتان بگویید: حالا وقت خوردن یک دونات شکلاتیه!

این یک تصمیم اشتباه است. یک تصمیم اشتباه نه بخاطر اینکه دونات شکلاتی را انتخاب کرده‌اید بلکه به این دلیل که به خودتان حق داده‌اید بخاطر کاهش وزنی که بخش زیادی از آن آب بوده جشن بگیرید باعث می‌شود خیلی زود و بعد از رفتن روی ترازو احساس بد و تنفر نسبت به خودتان وجودتان را پر کند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید