اخبار و تازه ها

کاهش وزن با رژیم لاغری

رژیم لاغری یعنی برنامه غذایی که افراد آن را دنبال می کنند تا بتوانند به واسطه آن مقداری از وزن خود را از دست دهند. هر رژیمی که به کاهش وزن کمک می کند یک سری غذا و خوراکی اصلی و یک سری غذای ممنونه دارد که نباید در طی رژیم مصرف شوند.برنامه های غذایی اینچنینی معمولا بر روی محدود کردن برخی از غذاها تمرکز دارد و قادرند تا مقدار قابل توجهی از وزن افراد را کمک کنند. هزاران نوع رژیم لاغری وجود دارد که نام برخی از آن ها عبارتند از:

رژیم اتکینز
پالئو
دوکان
دوربو
کربو
نروژی
۱۷ روزه
رژیم ww
رژیم DASH
رژیم لاغری ۱۲۰۰ کالری
رژیم ۸۰/۲۰
رژیم HCG
رژیم لاغری کتو
گیاهخواری
و ….
شما می توانید برای مشاهده نام و توضیحات ۹ رژیم کاهاش وزن موثر بر روی لینک (انواع رژیم لاغری) کلیک کنید. این ۹ رژیم شناخته شده ترین رژیم های حال حاظر در دنیا هستند.

کاهش وزن با ورزش

جدای از دنبال کردن انواع رژیم غذایی، ورزش کردن یکی از رایج ترین استراتژی های موثر برای کمک به کالری سوزی و کاهش اضافه وزن است. تقریبا با هیچ روش دیگری نمی توان اندازه ورزش کردن کالری سوزاند و به لاغر شدن کمک کرد. ورزش علاوه بر کمک به کاهش وزن و لاغری، با فواید بسیاری از جمله بهبود خلق، قوی‌تر شدن استخوان ها و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مزمن مرتبط است.

ورزش کردن برای لاغری
۸ ورزش موثر برای کمک به کاهش وزن عبارتند از:

پیاده روی هدفمند
دو میدانی
دوچرخه سواری
وزنه زدن
شنا
یوگا
پیلاتس
کاهش وزن با رژیم + ورزش (بهترین روش لاغری برای بیشتر افراد)
اگر بخواهیم تنها با کمک رژیم لاغری و یا تنها با ورزش اقدام به کاهش وزن کنیم قطعا مسیر دشواری را در پیش داریم زیرا بدون ترکیبی از ورزش و رژیم حتی اگر مقادیری از اضافه وزن کاهش یابد، موقتی و زودگذر خواهد بود. اما پیگیری رژیم غذایی در کنار ورزش منظم و مخصوص به شما می تواند روند لاغر شدن را تسریع ببخشید بدون اینکه شما کمتر خسته شده و یا دلسرد شوید.

اغلب افراد می توانند زیر نظر یک متخصص تغذیه یا مربی بدنسازی به خوبی تعادلی بین ورزش و رژیم غذایی پیدا کنند. همنین سازو کار بیشتر اپلیکیشن های لاغری نیز استفاده اصولی از غذاها و انواع حرکات ورزشی برای کاهش وزن است. اگر به مربی و متخصص تغذیه دسترسی دارید

کاهش وزن با دارو

داروهایی وجود دارد که ادعا می شود به چربی سوزی کم می کنند و سرانجام منجر به کاهش وزن خواند شد. تعداد زیادی قرص لاغری وجود دارد و تعداد افرادی که از این قرص استفاده می کنند کم نیست. متخصصان معتقدند که بیشتر قرص ها کارایی لازم برای کاهش وزن را ندارند و همه آن ها نیز مورد تایید سازمان های غذا و دارو نیستند. اگر از یکی از این داروها استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.
کاهش وزن با جراحی لاغری

روش های لاغری بالا بیشتر برای افرادی کاربرد دارد که شاخص توده بدنی پایین تر از ۳۵ دارند. این افراد می توانند با سپری کردن مدت زمان معقول در نهایت به کاهش وزن دست پیدا کنند اما افراد که شاخص توده بدنی بالای ۳۵ و حتی باالای ۴۰ دارند با کمک این روش ها وزن زیادی از دست نمی دهند.

راه حل بهتر و سریعتر کاهش وزن در این افراد انجام عمل های جراحی است. ۲ دسته عمل جراحی برای کاهش وزن سراغ داریم اولی جراحی های پیکرتراشی است که چربی های موضعی را هدف قرار می دهد و دومی جراحی های باریاتریک که تمام چربی ها را به صورت اصولی و در تمام بدن هدف قرار می دهند.

بهترین روش لاغری چیست؟

خبر خوب این است که روش‌های بسیار زیاد و متنوعی برای کاهش وزن وجود دارند، اما خبر بد این است که همه این روش‌ها لزوماً به کاهش وزن شما کمک نمی‌کنند. سنگ بنای پیدا کردن بهترین شیوه لاغری برای شما، ابتدا محاسبه شاخص توده بدنی است. شما باید در وهله اول از وضعیت عضلانی و بافت چربی خود (که همان شاخص توده بدنی است) آگاه شوید و متوجه شوید که در چه محدوده ای قرار دارید. سپس روش‌های لاغری متناسب با شاخص توده بدنی خود را انتخاب کنید و خیلی راحت وزن کم کنید. برای اینکه بدانید شاخص توده بدنی شما چیست و مسیر لاغری خود را درست انتخاب کنید، ابتدا سری به صفحه محاسبه شاخص توده بدنی بزنید و بعد از آن ادامه این مقاله را بخوانید.

بهترین روش لاغری برای کسانی که اضافه وزن دارند چیست؟
نکات ذکر شده در ادامه این مقاله برای کسانی که اضافه وزن جزئی تا متوسط دارند مفید است و به کاهش وزن سریع آن‌ها کمک می‌کند، اما عزیزانی که چاقی یا چاقی مرضی دارند به انتهای مقاله مراجعه کنند تا با روش دائمی و قطعی لاغری خود آشنا شوند چون بین اضافه وزن و چاقی و همچنین نحوه درمان آن ها تفاوت های زیادی وجود دارد.

. کاهش مصرف قند و نشاسته
مهم‌ترین اقدام برای لاغری، کاهش مصرف قند و نشاسته است. با کاهش این مواد، سطح گرسنگی‌تان پایین آمده و در نتیجه میزان کالری دریافتی‌تان کمتر خواهد شد. اکنون بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات، برای به دست آرودن انرژی، شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می کند.

یکی دیگر از فواید حذف کربوهیدرات ها یا کم کردنشان، پایین آمدن سطح قند خون است که موجب می شود تا کلیه‌ها آب و سدیم اضافه را از بدن خارج کنند. این عمل موجب کاهش نفخ و دفع آب غیر ضروری بدن می‌شود. با کاهش مصرف کربوهیدارت ها میتوان در هفته تا ۳ کیلو وزن کم کرد.

۲. محیط اطرافتان را به کنترل خود در بیاورید!

یکی دیگر از استراتژی های موثر در بهترین روش لاغری جهت کاهش کالری های دریافتی، کنترل محیط اطرافتان هست. کنترل اطرافتان شامل هر چیزی از پر کردن آشپزخانه تان تا انتخاب بهترین رستوران می باشد. این به معنی دوری از رستوران ها و فوت کورت هایی است که امکان خوردن انواع غذاها در آنها وجود دارد. بنابراین قبل از رفتن به رستوران بهتر است یک میان وعده سالم داشته باشید تا از ولع خوردن زیاد در رستوران کم کنید. بین خوردن این میان وعده و غذای رستوران حدود ۱۵ دقیقه صبر کرده و یک لیوان آب بنوشید.

بهترین رژیم غذایی

۳. خوردن وعده صبحانه را از دست ندهید
بسیاری از مردم فکر میکنند که بهترین روش لاغری نخوردن صبحانه یا صرف نظر کردن از آن است. نخوردن صبحانه به تناسب اندام و لاغری شما کمکی نخواهد کرد. بلکه به دلیل گرسنگی ناشی از نخوردن وعده غذایی بسیار حیاتی، مجبور به خوردن اسنک و میان وعده های غیر ضروری بیشتری در طول روز خواهید شد

۳. مصرف نوشابه را جدا به کلی حذف کنید

بر اساس تحقیقات اخیر، بدن میانه خوبی با کربوهیدرات مایع، مانند قند موجود در نوشابه ندارد به عبارتی بدن نمیتواند مشابه عکس العملی که در قبال کربوهیدرات موجود در نان دارد نسبت به کربوهیدرات های نوشابه‌ای داشته باشد. در واقع با اینکه با نوشیدن نوشابه نیز کالری دریافت می کنید، ولی به احتمال زیاد با تمام کردن یک بطری نوشابه هم، سیگنالی مبنا بر رضایت و سیری به مغز ارسال نخواهد شد. و این به معنی مصرف غذای بیشتر می باشد.

۴. آب زیادی در طول روز بنوشید

کمبود مصرف مایعات موجب آزاد شدن هورمون ضد ادرار می شود و در نتیجه بدن آب و مایعات را درون خود نگه داشته و همین امر وزن فرد را افزایش می دهد. در حالی که شاید این حقیقت نشان دهد که چرا وزن ابزار درستی برای اندازه گیری شاخص توده بدنی نیست، اما شما می توانید با نوشیدن بیشتر آب یا نوشیدنی های جایگزین بدون کالری، بر این مسئله غلبه کنید.

۵. تا می‌توانید فعالیت بیشتر و سازنده تری داشته باشید.

می توانید به خود گام شمار وصل کنید و میزان پیاده روی خود را افزایش دهید تا زمانی که به ۱۰۰۰۰ گام در هر روز برسید. در طول روز هر کاری می توانید انجام دهید تا فعالیت بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال هنگام صحبت کردن با تلفن قدم بزنید، ماشین خود را در محل دورتری پارک کنید تا میزان بیشتری پیاده روی کنید و هنگام تبلیغات تلویزیونی مارچ یا در جا بزنید. گام شمار می تواند مانند یک راهنما برای افزایش فعالیت روزانه تان، شما را هدایت کند. قدم زدن یا افزایش تحرک پس از انجام عمل بای پس معده یا اسلیو که بهترین روش لاغری در جهان هستند نیز میتواند به کاهش بیشتر وزن و سلامتی بیشتر کمک کند

۶. هیچ چیزی مانند خواب کافی و مفید به کاهش وزن کمک نمیکند
حتی بهترین روش لاغری هم بدون خواب کافی و مفید جواب نمیدهد. بیخوابی یا نداشتن خواب کافی میتواند باعث استرس و به هم خوردن ارتباط مفید مغز با دستگاه گوارش شود. بیخوابی میتواند افراد را به چاقی سوق دهد.

۷. از مصرف فیبرهای مفید غافل نشوید
فیبر های رژیمی، کربوهیدرات های گیاهی هستند که بر خلاف قند و نشاسته، در روده کوچک قابل هضم نمی باشند. گنجاندن میزان زیادی فیبر در رژیم غذایی می تواند احساس سیری فرد را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می شود. بنابراین در روش های غیر جراحی بهترین روش لاغری میتواند شامل گنجاندن فیبر در رژیم غذایی روزانه باشد.

۸. سطح استرس خود را کنترل و مدیریت کنید
هر زمان که مضطرب می شوید، به احتمال زیاد برای جبران استرس یا پرت کردن حواستان از موضوع استرس زا به خوردن پناه می برید. علت این امر آن است که هورمون استرس (کورتیزول) موجب تحریک اشتها شده و تمایل شما را به خوردن غذاهای قندی و پر چرب را افزایش میدهد. از این رو تعجبی نیست که چرا چاقی یکی از عوارض استرس شدید می باشد. شاید به همین دلیل است که هیچ برنامه کاهش وزن و حتی بهترین روش لاغری بدون روش های صحیح مقابله با استرس کاملا عملی نمی شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید