اخبار و تازه ها

احساس فشردگی در گلو

احساس فشردگی در گلو دارای علل بسیاری است. ممکن است ثابت یا متناوب باشد و می تواند از خفیف تا شدید تغییر کند. احساس فشردگی در گلو ممکن است جدی جلوه نکند اما در بعضی موارد، باید درمان اضطراری مورد توجه قرار گیرد، به ویژه اگر با مشکلات تنفسی یا مشکل در بلعیدن همراه باشد.

راه های پیشگیری و درمان این عارضه را می دانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله از بخش بیماری های دکتر سلام را که در مورد احساس فشردگی در گلو، از جمله علل و گزینه های درمان آن، صحبت شده است را مطالعه کنید.

عواملی باعث احساس خفگی در گلو می شوند؟
اگر در گلوی خود احساس تنگی، فشار و سفتی می کنید شاید درباره عوامل ایجادکننده آن بی اطلاع باشید. علت احساس خفگی یا تنگی و فشار می تواند ناشی از عفونت مانند گلودرد یا واکنش جدی آلرژیک باشد. در صورت بروز علائم هشدار دهنده دیگری مانند مشکل بلع یا تنفس گرفتگی یا احساس خفگی در گلو به عنوان یک وضعیت اضطراری باید بلافاصله تحت درمان قرار گیرد. احساس خفگی یا گرفتگی در گلو به اشکال مختلف وجود دارد، می تواند به صورت یکی از موارد زیر بروز پیدا کند:

گلو متورم است
یک قلنبه یا توده در گلوی خود احساس کنید
یک نوار دور گردن شما است
گلودرد دارید
چیزی راه گلوی شما را گرفته و نفس کشیدن یا بلعیدن را سخت می کند
به گزارش هلث لاین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل احتمالی گرفتگی یا احساس خفگی در گلو و درباره چگونگی کنترل این علامت ادامه مطلب را بخوانید.

حقایقی در مورد احساس فشردگی در گلو :
آلرژی یا عدم تحمل مواد غذایی و مواد دیگر می تواند باعث گرفتگی در گلو شود.
درمان های خانگی می تواند در کوتاه مدت به کاهش علائم کمک کند.
در اغلب موارد، گرفتگی در گلو جدی نیست.

احساس فشردگی در گلو چه احساسی ایجاد می کند؟
فشردگی در گلو هنگامی احساس می شود که:

گلو متورم شده است
عضلات گلو قفل شده اند
یک توده در گلو وجود دارد
یک نوار باریک در اطراف گردن ایجاد شده است.
حساسیت، فشار یا درد در گلو وجود دارد
احساس نیاز به فرو دادن چیزی در گلو حس می شود
چه عواملی باعث احساس خفگی در گلو می شود؟
این چند مورد می توانند باعث ایجاد احساس خفگی یا تنگی و فشار در گلو شود:

علل بالقوه
برخی از دلایل ممکن برای احساس فشردگی در گلو عبارتند از:

آلرژی
آلرژی معمولا جدی تر از عدم تحمل است. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی به اشتباه چیزهایی مانند مواد آلرژی زای غذایی یا گرده را به عنوان تهدیدی برای بدن شناسایی می کند. سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از این آلرژی ها، مواد شیمیایی را آزاد می کند، که منجر به علائمی مانند خارش بینی یا گرفتگی در گلو می شود.

واکنش آلرژیک شدید، آنافیلاکسی نامیده می شود که تهدید کننده زندگی است و نیاز به درمان فوری دارد. واکنش های آنافیلاکتیک می تواند توسط آلرژن ها تحریک شود که این آلرژن ها عبارتند از:

غذاهای خاص
سم حشرات
داروها
تحقیقات نشان می دهد که 1 نفر از هر 50 آمریکایی، آنافیلاکسی را تجربه می کند، اگر چه پیش بینی شده است که این میزان ممکن است به 1 در 20 نزدیک باشد.

هر کسی که علائم آنافیلاکسی را داشته باشد باید اورژانسی درمان شود. علاوه بر تنگی در گلو، علائم دیگر عبارتند از:

سرفه
تنفس دشوار
حالت تهوع
استفراغ
درد در قفسه سینه
ضربان قلب سریع
فشار خون پایین
درد شکم
تورم چهره یا زبان

اضطراب
اضطراب می تواند به صورت نشانه های فیزیکی، از جمله گرفتگی گلو ظاهر شود. تنفس دشوار و احساس گرفتگی از علائم کلاسیک حمله پنیک هستند.

سایر علائم حمله پنیک (وحشت زدگی) عبارتند از:

درد در قفسه سینه
لرز
سرگیجه
احساس از دست دادن کنترل
سردرد
سرگردانی
حالت تهوع
ضربان قلب سریع
احساس ترس یا ناامیدی
تعریق
کرخ بودن دست ها
ضعف
ریفلاکس معده (GERD)
هنگامی که اسید از معده به مری می رود، می تواند احساس سوزشی در قفسه سینه را تحت عنوان سوزش معده ایجاد کند. اگر سوزش سر دل بیش از دو بار در هفته رخ دهد، ممکن است به عنوان بیماری ریفلاکس معده (GERD) تشخیص داده شود.

به گفته کالج آمریکایی گوارش، برخی تحقیقات نشان می دهد که بیش از 15 میلیون آمریکایی روزانه سوزش معده را تجربه می کنند. اگر GERD درمان نشده باقی بماند، می تواند منجر به زخم و آسیب دائمی مری شود و می تواند خطر ابتلا به سرطان مری را افزایش دهد.

علائم GERD عبارتند از:

بوی بد دهان یا هالیتوزیس
خرخر کردن
سرفه
مشکل در بلعیدن
احساس وجود توده ای در گلو
طعم ترش یا تلخ در دهان
خستگی

ریفلاکس معده یا بازگشت اسید به مری (GERD) هنگامی رخ می دهد که باندی از ماهیچه های بین مری و معده به درستی سفت نشود. این دهانه آرام باعث می شود اسید معده به درون مری برگردد. هنگامی که اسید معده مری را تحریک می کند احساس سوزشی تجربه می شود که با نام سوزش معده نیز شناخته می شود.

بازگشت اسید به مری می تواند باعث احساس سفتی و خفگی در گلو شود احساس کند یا مثل اینکه یک توده یا لقمه غذایی در گلو گیر کرده باشد که منجر به بروز مشکل در بلع و خوردن و حتی تنفس نیز می شود. علائم دیگر بازگشت اسید به مری عبارتند از:

احساس طعم ترش در دهان
آروغ زدن
صدایی خشن یا گرفته
درد قفسه سینه که می تواند مشابه حمله قلبی باشد
سرفه خشک
بوی بد دهان

گواتر
گواتر زمانی اتفاق می افتد که رشد غیر طبیعی غده تیروئید وجود دارد که این غده، غده ای پروانه ای شکل در گردن است. غده تیروئید باعث تولید هورمون هایی می شود که بر میزان متابولیسم بدن تاثیر می گذارد.

گواتر به غده تیروئید مرتبط است که هورمون بیش از حد زیاد (پرکاری تیروئید) یا هورمون بیش از حد کم (کم کاری تیروئید) تولید می کند. به گفته انجمن تيروئيد آمريكا، يك تيروئيد كه مقدار مناسب هورمون را توليد مي كند نیز مي تواند باعث گواتر شود.

همراه با گرفتگی گلو، علائم دیگر گواتر عبارتند از:

سرفه کردن
مشکل در تنفس یا بلعیدن
تورم در گلو و گردن
غده تیروئید پروانه ای شکل در گردن با تولید هورمون هایی به کنترل متابولیسم بدن کمک می کنند. بزرگ شدن غده تیروئید می تواند با ایجاد احساس ناخوشایندی در گلو نفس کشیدن یا بلعیدن را سخت کند. علائم دیگر بزرگ شدن غده تیروئید عبارتند از:

تورم در گلو

گرفتگی صدا یا تغییر در صدای فرد
سرفه کردن

عفونت

اگر عفونت در لوزه ها یا جاهای دیگری در گلو فرد وجود داشته باشد، می تواند منجر به گلودرد، تورم و یا گرفتگی شود. همچنین، فرد مبتلا به عفونت گلو ممکن است این موارد را نیز تجربه کند:

تب
لرز
مشکل در بلعیدن
گوش درد
هالیتوزیس
سردرد
از دست دادن صدا یا لارنژیت
بعضی از عفونت های رایج که منجر به فشردگی در گلو می شوند عبارتند از:

تنگیالیت ویروسی
گلودرد
عفونت هایی مانند التهاب لوزه و گلودرد استرپتوکوکی می تواند باعث احساس گرفتگی یا گلو درد شود. علائم دیگر عفونت گلو عبارتند از:

تورم غدد
بلع دردناک
تب
لرز
گوش درد
بوی بد دهان
سردرد
از دست دادن صدا
حالت تهوع یا استفراغ (در کودکان)
لوزه های قرمز یا متورم

علل دیگر
ممکن است علل دیگری برای گرفتگی در گلو وجود داشته باشد، از جمله:

عفونت سینوسی
آلرژی فصلی یونجه ای
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص
آلودگی

گزینه های درمانی احساس فشردگی در گلو چیست؟
درمان تنگی در گلو بستگی به علت اصلی دارد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

واکنش های آلرژیک

یک واکسن اپی نفرین یک درمان کلیدی است که برای درمان آنافیلاکسی استفاده می شود. افراد مبتلا به آلرژی حاد باید یک انژکتور خودکاری مانند Adrenaclick یا EpiPen داشته باشند تا در هنگام حمله از آنها استفاده کنند.

برخی از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است از ایمنوتراپی بهره ببرند، که این درمانی است که افراد را از آلرژی های خاصی مصون می کند. اگر یک فرد از واکسن های آلرژی استفاده کند، پزشک در طول زمان تزریق دوزهای کمی از آلرژن ها را در زیر پوست تزریق می کند. این روند ممکن است حداقل چند سال طول بکشد تا آلرژی در فرد از بین برود.

واکنش آلرژیک هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ماده غذایی یا مورد دیگر بی خطری را مانند بادام زمینی یا گرده را به عنوان یک مهاجم خطرناک خارجی شناسایی کند. با شروع پاسخ دهی مواد شیمیایی را آزاد می کند که باعث بروز علائمی مانند کیپ شدن بینی و آبریزش چشم می شود، اما جدی ترین نوع واکنش آلرژیک آنافیلاکسی نام دارد که می تواند در پاسخ به موارد زیر رخ دهد:

غذایی که خورده اید

دارویی که مصرف کرده اید

نیش یا گزش حشرات

علائم این واکنش به طور معمول طی چند دقیقه تا چند ساعت پس از مواجهه شروع می شود. مواد شیمیایی آزاد شده طی آنافیلاکسی باعث التهاب می شود. همین امر باعث تورم و سفت شدن گلو و مجاری هوایی می شود. علائم دیگر آنافیلاکسی شامل موارد زیر است:

خس خس سینه یا صدای سوت هنگام تنفس
سرفه
گرفتگی صدا
تنگی یا درد در قفسه سینه
تورم صورت از جمله در نواحی لب، زبان و دهان
خارش دهان یا گلو
سرگیجه یا غش کردن
کهیر، بثورات پوستی یا خارش پوست
حالت تهوع، استفراغ یا اسهال
گرفتگی معده
تندی نبض
آنافیلاکسی همیشه به عنوان یک اورژانس پزشکی محسوب می شود، بنابراین با بروز علائم جدی و تهدیده کننده زندگی با اورژانس تماس بگیرید است.

اضطراب

اضطراب را می توان با روان درمانی یا داروها یا ترکیبی از هر دو مورد درمان کرد. همچنین می توانید مدیتیشن، تمرینات آرام سازی و تغییرات شیوه زندگی سالم را امتحان کنید.

گرچه اضطراب یک واکنش احساسی است، اما می تواند باعث بروز علائم واقعی جسمی نیز شود. طی حمله وحشت یا پنیک احتمال می رود احساس کنید گلویتان بسته شده و قلب به سرعت می تپد. این علائم به سرعت نمایان می شوند و شبیه علائم حمله قلبی هستند. علائم دیگر حمله وحشت عبارتند از:

تعریق
تکان دادن
تنگی نفس
گرفتگی یا حالت تهوع
سردرد
سرگیجه
لرز
بی حسی یا سوزن سوزن شدن
احساس عذاب
GERD
GERD با داروها، تغذیه و تغییرات شیوه زندگی درمان می شود.

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان GERD عبارتند از:

آنتی اسیدها: چندین نوع از آنتی اسیدها را می توان به صورت آنلاین خریداری کرد. همچنین بدون نسخه نیز در دسترس هستند.

مسدود کننده های گیرنده H2: این داروها را می توانید به صورت آنلاین خریداری کنید.

مهار کننده های پمپ پروتون (PPI : (PPI ها، نیز می توانند به صورت آنلاین خریداری شوند. این داروها به منظور مسدود کردن تولید اسید برای دوره های طولانی تری نسبت به مسدود کننده های گیرنده H2 کار می کنند. آنها به کاهش علائم GERD کمک می کنند و در عین حال اجازه می دهند تا بافت مری بهبود پیدا کند. درمان PPI را می توان به صورت تجویزی یا بدون نسخه دریافت کرد. جراحی ممکن است به ندرت و در موارد شدید GERD ضروری باشد.

عفونت ها

عفونت های باکتریایی را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد. عفونت های ویروسی توسط آنتی بیوتیک ها تحت تاثیر قرار نمی گیرند و خودشان باید درمان شوند. این امر بسیار مهم است که در هنگام مبارزه با هر گونه عفونت هیدراته بمانید. افراد می توانند با شستن دست های خود به طور مرتب و جلوگیری از تماس با بیماران مبتلا به عفونت از آن جلوگیری کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

احساس فشردگی در گلو می تواند آزار دهنده و ناراحت کننده باشد و همچنین ناتوان کننده است. بنابراین، اگر بیش از چند روز ادامه داشت، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

اگر علائم زیر وجود داشته باشد مهم است که مراقبت های پزشکی سریع را دریافت کنید:

درد در قفسه سینه
تب از 103.0 درجه فارنهایت بیشتر باشد
گلو درد به مدت 48 ساعت یا بیشتر
سفتی در گردن
گره های لنفی متورم در گردن

گرفتگی در گلو می تواند تهدید کننده باشد. افراد مبتلا به آلرژی باید به طور جدی در معرض درمان قرار بگیرند، زیرا ممکن است آنافیلاکسی باشد. بسیار مهم است که قبل از اینکه علائم شدید شود، به دنبال درمان های اورژانسی بخصوص باشید.

آنافیلاکسی به عنوان یک فوریت پزشکی باید بلافاصله تحت درمان قرار گیرد. در صورت بروز علائم واکنش آلرژیک شدید مانند مشکل تنفسی یا بلع با اورژانس تماس بگیرید. اگر علائمی مانند موارد زیر را دارید به پزشک مراجعه کنید:

درد قفسه سینه
تب بالاتر از 103 درجه فارنهایت معادل 39.4 درجه سانتیگراد
گلودرد که بیش از 48 ساعت طول بکشد
گلودرد و غدد متورم
احساس سفتی در ناحیه گردن
چه آزمایش هایی برای احساس خفگی در گلو انجام می شود؟
آزمایش های تجویز شده توسط پزشک به علت بروز گرفتگی گلو بستگی دارد.

آزمایش های بازگشت اسید به مری یا GERD

پزشکان می توانند برخی اوقات ریفلاکس را فقط براساس علائم تشخیص دهند. برای اندازه گیری میزان اسید معده در مری شاید pH مری اندازه گیری شود برای این کار پزشک مانیتوری در مری قرار می دهد تا متوجه زمان ورود اسید معده به مری شود.

سایر آزمایش ها برای ارزیابی علائم شامل موارد زیر است:

آزمایش باریم. پس از نوشیدن محلول گچی مانند باریم از تصویربرداری با اشعه X برای بررسی دستگاه گوارش فوقانی استفاده می شود.

آندوسکوپی. در این آزمایش از یک لوله نازک و انعطاف پذیر استفاده می شود که در یک سر آن دوربین قرار دارد تا داخل مری و معده مشاهده شود و در صورت لزوم نمونه‌ای از بافت (بیوپسی) جمع آوری شود.

تیروئید بزرگ شده

اگر غده تیروئید یا گواتر بسیار بزرگ شده دارید بسته به علت بروز آن احتمال می رود نیاز به جراحی یا ید رادیواکتیو باشد.با این روش های درمانی بخشی یا کل غده تیروئید برداشته می شود. بعد از آن باید هورمون تیروئید مصرف کنید تا جایگزین چیزی شود که غده تیروئید دیگر قادر به تولید آن نیست.

چه انتظاری باید داشت؟

شرایطی که باعث ایجاد گرفتگی یا احساس خفگی در گلو می شوند قابل درمان هستند. آنتی اسیدها و سایر داروهایی که تولید اسیدهای معده را خنثی یا مسدود می کنند سوزش معده را کاهش می دهند، همچنین می توانید با اجتناب از عوامل تحریک کننده سوزش معده علائم را کنترل کنید.

عفونت ها به طور معمول طی یک هفته برطرف یا بهتر می شوند. با حمل قلم اپی نفرین، مصرف داروهای آلرژی و اجتناب از عوامل محرک می توانید واکنش های شدید آلرژیک را کنترل کنید. با درمان و دارو حملات هراس نیز باید به مرور بهبود یابد. احساس خفگی ناشی از بزرگ شدن غده تیروئید نیز به محض درمان آن بهبود می یابد.

نتیجه گیری

بسیاری از شرایطی که احساس فشردگی در گلو را ایجاد می کنند، به راحتی قابل درمان هستند، مانند GERD و عفونت های گلو. بقیه، از جمله اختلالات تیروئید، می توانند از طریق مداخلات پزشکی و شاید تغییر در شیوه زندگی مدیریت شوند.

افراد مبتلا به آلرژی شدید حاد باید واکسن اپی نفرین را به همراه داشته باشند و از تماس با محرک ها جلوگیری کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید