اخبار و تازه ها

ظرف غذای تان را پُر کنید تا لاغرتر شوید

ظرف غذای تان را پُر کنید تا لاغرتر شوید

 

 

وقتی ظرف غذایی را جلویتان می گذارید که پر از غذای سالم و تازه است، احساس خوبی به شما می دهد. تعریفی که اصولا از یک ظرف غذای سالم می شود بیشتر ذهن مان را به سمت یک برنامه ریزی روزانه برای خرید جلب می کند. تقریبا هر ده سال یکبار تعریفی جدید از یک ظرف غذای سالم در یک سازمان، نهاد یا انجمن معتبر بیان می شود. مثلا در اوایل دهه ۸۰ میلادی سازمان بهداشت آمریکا به مردم این کشور هشدار داد تا مصرف نمک را خیلی زیاد کاهش دهند. تقریبا مردم آمریکا مصرف نمک را تا ۶۰% کاهش دادند.کاهش مصرف نمک تنها برای یک تا دو سال دوام داشت.آگهی های هشدار دهنده همچنان پخش می شد و بعد از ۱۸ ماه از شروع کمپین های تبلیغاتی به یکباره آمار عجیبی از مصرف نمک نشان داد مردم ۱۵۰ % بیشتر از گذشته نمک می خورند!!! بیماری فشار خون و احتباس آب در افراد سالمند شبیه به یک فاجعه شده بود و این نشان از آن داشت که تبلیغات تنها برای یک مقطع کوتاه نتیجه بخش بود.

هنگامی که محققین در زمینه تغذیه و روانشناسان ( رفتارشناسان) در این زمینه تحقیق کردند، متوجه امری شدند که بسیار جالب بود. محققین به این نتیجه رسیدند که نمی توان یک شبه زائقه مردم را تغییر داد. همچنین این تحقیق نشان داد افرادی که مصرف نمک را کاهش داده بودند دچار فشار خون شدند و این تعجب محققان را برانگیخته بود!

دیری نگذشت که دیگر تبلیغات در زمینه کاهش یا منع مصرف مواد غذایی نیز به شکست انجامید. مردم تنها برای یک دوره کوتاه دست از خوردن یا استعمال دخانیات بر می داشتند و بعد از آن یک رشد بسیار زیاد در زمینه مصرف و تقاضا باعث می شد که کمپانی های توزیع دخانیات و رستوران های زنجیره ای سود کلانی به جیب بزنند.

 

در این مقاله قصد داریم راجع به  ۵ نکته از نکاتی بپردازیم که اگر در ظرف غذایی تان اجرا کنید می تواند به سلامت جسمانی و کاهش حجم چربی بدنتان به شما کمک کند.

 

۱ – به چربی ها تعظیم کنید

چربی ها همانطور که سلطان کالری ها در غذاها هستند، سلطان سیطره بر احساس اشتها در بدن نیز  هستند. آزمایش معروف ماست در دو گروه نشان داد افرادی که ماست پر چرب می خورند در برابر افرادی که ماست کم چرب می خورند، ماست کمتری خورده و کالری کمتری استفاده می کنند. در پایان این آزمایش که در آینده مفصل راجع به آن صحبت می کنیم مشخص شد افرادی که ماست پر چرب خورده اند ۳۵% کالری کمتری مصرف کرده اند.

دقت کنید از چربی های طبیعی بیشتر استفاده کنید. این چربی ها در گیاهان، مغزها و روغن های گیاهی نیز وجود دارد. استفاده کم از چربی های حیوانی نیز برای رشد کودکان حیاتی و لازم است.

 

۲ – وقتی می خواهید بخورید به ظرفتان خیره شوید.

شاید بگویید که مگر دیوانه شده ام که به ظرفم خیره شوم. گاهی اوقات صبور بودن به ما کمک می کند تا انتخاب های صحیح تری داشته باشیم. یکی از این انتخاب هایی که می تواند به ما کمک کند این است در ظرف مان غذایی را قرار بدهیم که به ما احساس خوبی می دهد. هر گاه با فردی چاق صحبت می کنم که برای حل مشکل چاقی اش می خواهد به او کمک کنم این نکته را عنوان می کند که تصورش بر پایه محرومیت از غذاهایی بنا شده است که دوست دارد و نمی تواند بخورد! وقتی از او می خواهم نتیجه این فقدان را در تصوراتش به چالش بکشد دچار عصیان می شود و می گوید با اجرای اینکه غذاهای سالم خوردم نیز نتوانسته ام وزن کم کنم!

هنر بزرگ انسان های چاقی  که می خواهند وزن کم کنند در این است که با صرف مواد غذایی دلخواه شان در کنار مواد غذایی معمول دیگر به وزن دلخواه برسند.

 

این مطلب را بخوانید :  استرس زشت

۳-بین کمتر و بیشتر، حد تعادل را در نظر بگیرید.

 

 

افراد زیادی را می بینم که حتی اضافه وزن زیادی ندارند اما دچار افراط و تفریط می شوند. روزی با یک مرد قد کوتاه ملاقاتی داشتم که راجع به کاهش وزن می پرسید. او که ۳۵ سال سن داشت، بعد از ۱۸ سال ورزش حرفه ای، یک سال ورزش را کنار گذاشته بود ( به دلیل آسیب دیدگی ) و ۲۰ کیلو چاق شده بود. او که دیگر نمی توانست حرفه ای تمرین کند و به دستور پزشک تنها می توانست ورزش بسیار سبکی را اجرا کند، برای خود یک دردسر بزرگ درست کرده بود. وی برای لاغر شدن و رسیدن به اندام آرمانی اش، روزانه ۲ ساعت روی تردمیل می دوید، فقط سبزیجات می خورد و هر شب سه ساعت پیاده روی می کرد!!! اتفاقات بدی در کمتر از ۴۰ روز برای او افتاده بود. تمامی موهایی که با ۸ ملیون تومان کاشته بود ریخته بود. قلب او آسیب دیده بود و آسیب زانوی وی چنان تشدید شده بود که باید دوباره عمل جراحی می کرد. مشکلات عصبی اش باعث قهر کردن همسر وی شده بود.

هیچگاه تصمیمات آنی و عجیب نگیرید زیرا باعث می شود فقط خودتان ضرر کنید. گاهی اوقات تصمیمات مهم ما تبدیل به یک تصمیم احمقانه می شود. سعی کنید به آهستگی شروع کنید. در ظرف غذایی تان نیز این مهم را رعایت کنید که همه چیز را حذف نکرده و یا زیاده روی نکنید.

 

این مطلب را بخوانید :  قدم اولِ تغییر عادت ها

۴-  با طعم ها بازی کنید.

 

۴ طعم اصلی داریم. اخیرا طعم های دیگر نیز به آنها اضافه شده است. طعم هایی مثل شور – شیرین – ترش و …… این نکته که با حذف خیلی از طعم ها می توان به یک کاهش وزن رسید تصور اشتباهی است. سعی کنید در ظرف غذایی تان از تمامی طعم ها استفاده کنید. وجود تمامی طعم ها می توانند گیرنده های چشایی تان را سیر کند و به شما کمک کند تا احساس رضایت بیشتری با خوردن غذای تان با حجم کم کنید.

۵- در ظرف های تان میوه بگذارید!

 

در سفری که اخیرا به شرق آسیا ( مانیل – فیلیپین )  داشتم، چیزی توجه مرا جلب کرد. تقریبا بیش از ۸۵% مردم آنجا لاغر اندام و با اندام عادی بودند. ظرف غذاهایشان مرا متعجب کرد.آنها در اغلب اوقات غذاهایی با طعم شیرین می خوردند زیرا در اغلب غذاهایشان میوه وجود داشت. وقتی یکی از روزها برای خرید مواد غذایی به یک Mall  بزرگ رفته بودم با واکنش جالب یکی از فروشندگان مواجه شدم که با تشکر از خریدم از آن فروشگاه این مطلب را عنوان کرد که می خواهید با این کمپوت های میوه ای که خریدید چه غذایی درست کنید! به همراه همراهانم متعجب شده بودیم که یکی از ایرانیان ساکن و دوستانمان این نکته را به ما گوشزد کرد که در اینجا ( مانیل ) از کمپوت ها در غذاها زیاد استفاده می شود. وقتی این نکته را فهمیدم به یاد پیتزایی که روز گذشته اش خورده بودم و هنوز طعم آناناس های درون پیتزا زیر زبانم بود افتادم .

سعی کنید غذاهایی ابداع کنید که پر از رنگ باشد و چه بهتر که این رنگ ها را میوه های درون ظرف تشکیل دهند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید