اخبار و تازه ها

10 غذا برای دفع سموم از روده بزرگ

مشخص است که پاکسازی روده بزرگ به سلامت کلی بدن کمک می کند. حتی ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. فواید اصلی پاکسازی روده بزرگ در زیر ذکر شده است.

سندرم تنبلی روده و راه های درمان آن

سندرم روده تنبل که با نام روده کند یا روده کاهل نیز شناخته می شود به وضعیت بروز علائم یبوست و حرکات دردناک روده اشاره دارد.

برخی از افراد از “سندرم تنبلی روده” به ویژه برای توصیف رفتار روده ها پس از استفاده مکرر از ملین ها استفاده می کنند. هنگام ابتلا به این بیماری روده بزرگ دیر برای دفع مواد زائد در دستگاه گوارش بدن اقدام می کند.

سندرم روده تنبل می تواند مزمن باشد با علائمی که اغلب اوقات نه همیشه وجود دارد، اما تغییر شیوه زندگی و اصلاح رژیم غذایی به بهبود علائم کمک می کند.

مواردی از سندرم روده تنبل به نظارت و تشخیص پزشک نیاز دارد. به گزارش هلث لاین، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تنبلی روده و کندی حرکات روده و زمان مراجعه به پزشک به خواندن مقاله ادامه دهید.

چه چیزی باعث تنبلی روده می شود؟

با هر بار غذا خوردن اعصاب سیگنالی را به دستگاه گوارش برای آغاز دنباله ای از فعالیت ها می فرستند. ماهیچه های دستگاه گوارش غذا را در حرکتی با طول موجی به نام پرستالیس به سمت جلو حرکت می دهند، اما این حرکت می تواند مسدود شود، کندتر از آنچه باید باشد یا انقباض کافی برای حرکت غذا به سمت جلو نداشته باشد.

رفلکس های مربوط به روده به دلیل موارد زیر می توانند ضعیف تر یا موثرتر شوند.

محدود کردن الگوهای غذایی
اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی
سندرم روده تحریک پذیر (IBS)
استفاده از مواد مخدر
بیهوشی
اتکا به ملین ها
دلایل دیگری نیز برای ضعف عضلات وجود دارد. برخی اوقات علت آن به سادگی نداشتن فیبر یا آب کافی در رژیم غذایی است.

بهبود دستگاه گوارش:

هنگامی که روده بزرگ پاک است، سیستم گوارش مشکل هضم ندارد.
به پیشگیری از یبوست مزمن کمک می کند و می تواند تنبلی هضم را درمان کند.
افزایش انرژی: وقتی سموم از بدن می رود مواد زائد از طریق روده ها از سایر قسمت های بدن خارج می شود.

افزایش جذب ویتامین ها و مواد مغذی: هنگامی که روده بزرگ سم زدایی می شود، مواد مغذی ضروری در بدن افزایش می یابد.
بهبود غلظت: وقتی که ویتامین بهتر جذب شودغلظت خون بهبود می یابد.
کاهش وزن: با پاکسازی روده بزرگ وزن کاهش می یابد.

خطر سرطان روده بزرگ کاهش می یابد: بسیاری از مواد سمی که مصرف می کنیم، توسط سیستم دستگاه گوارش در کبد ذخیره می شود برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیاز به خارج کردن آن سموم داریم.
افزایش باروری: زمانی که فیبر در رژیم غذایی زیاد می شود سموم از بدن خارج شده و بر سلامت اسپرم و رحم تاثیر می گذارد.

میزان PH در حد متعادل نگه داشته می شود.

احساس خوب بودن: وقتی که روده بزرگ از سموم و مواد زائد پاکسازی می شود احساس سبکی و خوب بودن در انسان بوجود می آید.

گزینه های درمان

بسته به علت بروز کندی اجابت مزاج درمان ها متفاوت است. در ادامه چند راه حل برای حرکات مکرر و راحت روده توضیح داده می شود.

تغییرات رژیم غذایی

تاخیر یا کندی حرکات روده می تواند ناشی از کمبود فیبر در رژیم غذایی باشد. رژیم غذایی مبتنی بر میوه ها و سبزیجات طبیعی و فرآوری نشده می تواند هضم غذا را آغاز کرده و به شما در عملکرد منظم کمک کند مگر اینکه دچار سندرم روده تحریک‌پذیر، گاستروپارزی یا سایر بیماری های مزمن گوارشی باشید. منابع خوب فیبر عبارتند از:

بادام و شیر بادام
آلو، انجیر، سیب و موز
سبزی های چلیپایی مانند کلم بروکلی، گل کلم، جوانه بروکسل و بوک چوی
تخم کتان، تخمه آفتابگردان و تخمه کدو تنبل
همچنین 2 تا 4 لیوان آب اضافی به برنامه روزانه خود اضافه کنید.

محدود کردن مصرف لبنیات که هضم آن سخت است و حذف محصولات فرآوری شده و بسیار پخته شده نیز مفید باشد است. از مصرف بستنی، چیپس سیب زمینی و مواد غذایی یخ زده حاوی فیبر کم باید اجتناب کرد.
کاهش مصرف قهوه که سیستم گوارش را کم آب می کند راهی برای متعادل کردن حرکات روده محسوب می شود. علاوه بر این، تعدادی از مطالعات در فاز انسانی نشان می دهند افزودن مکمل های فیبر بدون نسخه حاوی پسیلیوم مدفوع را منظم تر می کند.

پاکسازی روده بزرگ همچنین برای پوست مفید است. هنگامی که ناخالصی ها از بدن خارج می شود برزیبایی پوست از داخل تاثیر دارد. هنگامی که روده بزرگ به درستی کار نکند، ممکن است انسان دچار مشکلات مختلف گوارشی شود. غذاهای فیبر دار به هضم غذا کمک خواهد کرد و برای مبارزه با یبوست خوب است.مواد غذایی پاکسازی روده بزرگ باید به رژیم غذایی فرد اضافه شود

ده غذاهایی که به پاک کردن روده بزرگ کمک میکند عبارتند از:

1. لیمو

میوه های خانواده مرکبات مانند لیمو برای پاکسازی سیستم گوارشی مفید می باشد. یک لیوان آب لیمو هر روز صبح به سم زدایی و پاک کردن سیستم گوارشی مفید است

2. اسفناج

مصرف سبزیجات برگ سبز مثل اسفناج که برای تمیز کردن روده بزرگ و حفاظت دستگاه گوارش از بیماری های مختلف مفید است
3. کلم بروکلی

برای پاک کردن کبد کمک کرده و به هضم غذا همراه با پاکسازی روده بزرگ مفید است.

4. عصاره میوه ها

آب میوه بخشی از رژیم غذایی روزانه در پاکسازی روده بزرگ با محتوای غنی از فیبر تاثیر دارد
5. سیر

این ادویه نه تنها برای سلامت قلب خوب است بلکه مواد تند موجود در آن به پاکسازی سیستم گوارشی کمک میکند

. ماهی

بر خلاف گوشت حیوانات، گوشت ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و روغن های ضروری که برای کمک به پاکسازی سیستم و بهبود هضم است.
7. آووکادو

این میوه مفید سرشار از اسید چرب امگا 3 و روغن هایی است که برای روده مفید است. که به نوبه خود مانع ازچسبیدن سموم به دیواره های روده می شود
8. غلات

اقلام مواد غذایی غلات مثل نان، پاستا و آرد غنی از فیبر هستند، کم کالری هستند و کلسترول کمی دارند. روده بزرگ را تمیز کرده و به هضم بهترغذا کمک میکند

عدس و لوبیا قرمز برای کمک به هضم و پاک کردن روده بزرگ مفید است
10. چای سبز

برای سم زدایی کبد و لاغری توصیه می شود

ملین های طبیعی

ملین های مصنوعی می توانند ضمن تشددی علائم تنبلی روده حتی باعث ایجاد این بیماری شوند، اما مسهل های طبیعی وجود دارد که با مصرف آنها عمکلرد ستگاه گوارش به حالت عادی برمی گردد. افزودن 3 تا 4 فنجان چای سبز به برنامه روزانه روند هضم را بهبود می بخشد.

بر اساس یک مطالعه روی حیوانات استفاده از برگ های چوب آگار به عنوان یک ملین ملایم و طبیعی کمتر باعث بروز عوارض جانبی در مقایسه با برخی دیگر از ملین های شیمیایی می شود.

سایر ملین های طبیعی شامل دانه های چیا، سبزی های برگ دار و روغن کرچک است. با این حال، همه مسهل ها ممکن است در نهایت روده را برای وابستگی به عامل برای تحریک تربیت کنند، بنابراین در صورت امکان از ملین ها حتی نوع طبیعی آن به ندرت استفاده کنید.

پروبیوتیک ها

تحقیقات نشان می دهند مصرف مکمل های پروبیوتیک باعث بهبود زمان عبور و منظم حرکات روده می شود. در حال حاضر هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین بهترین نوع پروبیوتیک ها برای درمان یبوست مورد نیاز است. مصرف مواد غذایی پروبیوتیک مانند کیمچی، کلم ترش و ماست راه دیگری برای مصرف گونه های زنده باکتری های پروبیوتیک است.

ورزش

ورزش سبک گردش خون را در شکم هدایت می کند. برای برخی افراد این باعث کارکرد سیستم می شود. ورزش مداوم با فعال و درگیر نگه داشتن سیستم گوارشی بر علائم تنبلی روده تاثیر می گذارد. برخی حرکات یوگا حتی ممکن است به رفع یبوست نیز کمک کنند.

عادات های دستشویی رفتن خود را تنظیم کنید

محصولاتی در بازار وجود دارد که ادعا می کنند تغییر حالت بدن هنگام دفع مدفوع می تواند قوام و سهولت استفاده از دستشویی را بهبود بخشد. به طور ناخواسته به نظر می رسد که این گزینه ها برای برخی از افراد مفید واقع شود.

در صورت مشاهده علائم تنبلی روده بررسی و امتحان یکی از این محصولات ارزش دارد که زاویه پاها را بیشتر از حالت نشسته رویی توالت به حالت “اسکوات” تبدیل می کند.

در پایان

اگر مشکلات یبوست شما به طور مداوم برمی گردد و عود می کند به گونه ای که حتی تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی هم موثر واقع نمی شود باید به پزشک مراجعه کنید. در موارد نادر تنبلی روده نشان دهنده یک بیماری جدی تر است. در موارد زیر نیز باید با پزشک خود صحبت کنید:

مشاهده خون در مدفوع یا روی دستمال توالت
درد هنگام دفع مدفوع
درد یا فشار راست روده با یا بدون دفع مدفوع
درد شدید شکمی
اسهال همراه با تب بالا (بیش از 101 درجه)، لرز، استفراغ یا افسردگی
اسهال یا یبوست که بیش از دو هفته طول بکشد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید