اخبار و تازه ها

5 هدف گذاری خیلی خیلی خیلی بد در کاهش وزن

همه ما برای لاغر شدن می خواهیم هر چه زودتر به جثه ای ایده آل دست پیدا کنیم. حال این جثه به چه شکل است بماند! آنچه معمولا برای ما اهمیت دارد این نکته است که کمتر به دنبال یادگیری نکات جدید و بیشتر به دنبال نکاتی هستیم که کمتر از آنها استفاده می کنیم. مثلا راجع به خوردن انواع مواد غذایی در ذهن سوالاتی داریم که از افراد ناآگاه می پرسیم یا مرتب جدول کالریها را مطالعه می کنیم . خیلی از انسانهایی که سالهاست با مشکل چاقی دست و پنجه نرم می کنند، دیگر به این نکته واقف هستند که حفظ بودن جدول کالریها یا دانستن خوبی یا بدی غذایی خاص نمی تواند جلوی ولع خوردن شان را بگیرد یا باعث این شود که اشتباهی نکنند!

همانطور که می دانید برای یک هدفگذاری صحیح بهتر است که اصول هدفگذاری را بدانیم تا جلوی اشتباهات بیشتر را بگیریم.

 

هدف گذاری اشتباه شماره ۱ :  من فقط می خواهم وزن کم کنم

 

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که انسانها در هدفگذاری انجام می دهند بیان این نکته است که می خواهم به فلان چیز برسم. مثلا می گویند: می خواهم وزن کم کنم. بعد بلافاصله شروع می کنند به انجام ورزش یا گرفتن یک رژیم غذایی . اینگونه مدت کمی طول می کشد تا فرد شکست می خورد. مشکل دقیقا از آنجا شروع می شود که هدفی مشخص نکرده ایم و وقتی هدفی مشخص نداریم نمی توانیم استراتژی مقابله با مشکلات را برنامه ریزی کنیم. این نکته را بدانید که کاهش وزن امری ساده است اما استراتژی آن شبیه به یک جنگ تمام عیار است.

 

Couch-Potato1

هدف گذاری اشتباه شماره ۲ : می خواهم تا یک ماه دیگر ۱۵ کیلو وزن کم کنم! به من راه حل بده!!!

فکر کنید هر روز می توانید سه ساعت ورزش کنید. فکر کنید هر روز می توانید فقط مقدار کمی غذا بخورید و بعد از ۳۰ روز توانستید به این مقدار کاهش وزن دست یابید. چه اتفاقی می افتد؟! وزنتان به سرعت و بدون کنترل افزایش پیدا می کند. حداقل ۲۰% چاقتر از زمانی می شوید که اقدام به لاغر شدن کرده اید. عضلاتتان شل و بدنتان ول می شود! لازم نیست تحقیقات دانشگاهی را ملاک قرار بدهیم.تنها کافیست به تجربیات خود و دوستانتان که طی چند سال اخیر کاهش وزن های آنی داشته اند نگاهی بیاندازید.

هدف گذاری صحیح این نیست که چیزی را به سرعت به دست بیاوریم که اطمینان داریم از دست می رود.این جمله زیاد شنیده می شود که، خوب کنترل می کنیم چاق نمی شویم. مشکل دقیقا از جایی شروع می شود که کنترل آغاز می شود. شما با کنترل شدید می خواهید وزن زیادی کم کنید و وقتی به هدف رسیدید به دلیل فشارهای وارده به بدنتان خیلی زود از هدفتان دست می کشید.

برای هدفگذاری کردن مراقب فشار وارده بر بدنتان باشید. هدفگذاری را بلند مدت انتخاب کنید و کاهش وزن را عاقلانه تجربه کنید.

هدفگذاری اشتباه شماره ۳ : این بار با دفعات دیگه فرق دارد

 

تا کنون چند دفعه چنین چیزی به خود گفته اید؟ این بار با دفعه قبل فرق دارد. این دفعه دیگر فرق می کند. چند سوال اینجا مطرح می شود. تا کنون چند بار این جمله را به خود گفته اید؟ چه اقدام جدیدی این بار می خواهید انجام دهید که باعث می شود اوضاع جدید فرق کند؟ معمولا یا رژیم غذایی گرفته اید یا ورزش کرده اید و یا از دارویی برای لاغر شدن استفاده کرده اید که در آخر به شکست خوردنتان منجر شده. پس به جای این نکته که خودتان بگویید این دفعه فرق می کند، به دنبال یک تغییر پایدار بگردید و این تغییر پایدار را به وجود آورید. مطمئن باشید هنگامی که کاری تکراری را انجام می دهید اتفاق جدیدی به وجود نمی آید. این نکته ای است که معمولا هیچ توجهی به آن نمی کنیم.

هدفگذاری اشتباه شماره ۴ : از خودم بدم می آید می خواهم لاغر شوم

 

نمی خواهم شما را نا امید کنم اما چاره ای ندارم که حقیقتی تلخ را به شما بگویم. ۹۹ % انسانهایی که در اطرافم دیده ام با همان حالتی که از رژیم غذایی شکست خورده بیرون می آیند دقیقا با همان حالت شروع به رژیم گرفتن می کنند. به اصطلاح وارد بازی دردناک رژیم گرفتن و شکست خوردن می شوند! مشکلی که وجود دارد و ما اصولا به آن بی توجه هستیم این است که هیچ انسان موفقی پیدا نمی کنید که با احساس تنفر نسبت به خود موفق شده باشد! ممکن است فردی با تنفر از شرایط خود قدمی بردارد که مفید و موثر باشد اما اینگونه که با تنفر از خودش باشد اتفاق نمی افتد.

برای به وجود آوردن تغییر بهتر است به جای تنفر از چربی های آویزان از بدنتان، خودتان را دوست داشته باشید و به خودتان عشق بورزید. دوست داشتن خودتان یکی از اصولی است که نمی توان آن را نادیده گرفت. برای تغییر پایدار باید همه حواستان به درون تان معطوف شود. مطمئن باشید بیرون از خودتان خبری نیست!!!

 

1525008

 

هدفگذاری اشتباه شماره ۵ : اگر هفته ای سه کیلو کم نکنم دیگه تلاشی نمی کنم!

 

قبلا توضیح دادیم که برای تلاش کردن، داشتن یک هدف الزامی است. هدف نباید غیر معقول باشد. اگر برای کسب چیزی تلاش می کنید که برای یک مدت زمانی محدود است؛ مثل شب عروسی دوستتان یا گرفتن یک جایزه و …. خیلی زود و پس از دستیابی به آن چیز همه چیز را رها می کنید. برای اینکه رها نکنید بهتر است از خیلی زودتر به فکر چاره باشید. با خودتان شرط کنید اما یک شرط عادلانه و عاقلانه. اگر در هر هفته وزن کمتری از آنچه با خود شرط کرده اید را کاهش داده اید ناراحت نباشید. از این خوشحال باشید که حداقل نتیجه را کسب کرده اید. تلاش بیشتر به معنی گرسنگی کشیدن یا خودکشی بر اثر ورزش نیست. تلاش بیشتر یعنی اینکه بیشتر از قبل حواسمان را به رفتارهای روزمره خود بدهیم. سر وقت استراحت کنیم. سر وقت بخوابیم. سر وقت آب نوش جان کنیم. اصول اولیه را رعایت کنید تا برای همیشه خوش اندام تر باشید. برای اینکه جلو ولع خوردنتان را بگیرید، مقاله و دوره هایی که در سایت قرار داده ایم را مطالعه کنید و یا در قسمت نظرات از ما کمک بخواهید تا لینک های بیشتری در همین سایت در اختیار شما بگذاریم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید