اخبار و تازه ها

چگونه غذا بخوریم تا اشتها کم شود؟

چگونه غذا بخوریم تا اشتها کم شود؟

برای اینکه چربی سوزی کنیم و به شیوه ای درست وزن چربی بدن را کاهش دهیم، لازم نیست روزهای زیادی گرسنگی بکشید و شب ها با شکم گرسنه به خواب بروید. هیچ دارو یا رژیمی برای همیشه نمی تواند اشتهای شما را کم کند یا از شر چاق شدن خلاص کند! هنگامی که اشتهای ما زیاد می شود و ولع طولانی مدت در ما ایجاد می شود، نشان از آن است که دچار عدم توجه کافی به خودمان هستیم. استرس ها و هیجانات مختلف باعث می شود دچار حواس پرتی شویم و ناخودآگاه رفتاری پرخطر را انتخاب کنیم که در بلند مدت برای سلامت ما خطرناک است. خوردن رفتاری است که به ما آموزش داده نشده است و ما وظیفه داریم تا با تمرینات آسان هنگام خوردن غذا به کنترل و کاهش اشتهای خود کمک کنیم. کاهش اشتها بسیار آسان است اگر به خودتان احترام بگذارید و هر روز هنگام خوردن حواس تان را به خوبی جمع کنید. در مقاله چگونه غذا بخوریم تا اشتها کم شود؟ مطالعه می کنید شامل تکنیک های آسان و کاملا علمی است که تا حالا به این دقت بررسی نشده اند و برای اولین بار مطالعه می کنید. بنابراین چند بار این نوشته بسیار مهم را مطالعه کنید.

قانون خوردن ۲۰ دقیقه ای

قانون خوردن ۲۰ دقیقه ای بسیار ساده است. تنها به یک ساعت نیاز دارید تا به شما زمان را نشان دهد. در این تکنیک که بصورت علمی آن را بررسی می کنیم به شما می گوییم که چگونه این تکنیک ناب و آسان برای شما نقش معجزه را بازی می کند.
قانون خوردن ۲۰ دقیقه ای چیست و چگونه باید آن را اجرا کنیم؟

تقریبا همه ما توصیه ای از قدیم شنیده ایم که میگفت : وقتی می خواهید غذا بخورید، باید خوردن ۲۰ دقیقه به طول بی انجامد. همیشه ذهنم درگیر این مسئله بود. از خودم می پرسیدم چرا باید ۲۰ دقیقه طول بکشد تا غذا خوردن به اتمام برسد؟ این کار به کنترل اشتها یا کاهش وزن کمک می کند؟ چقدر اهمیت دارد تا مدت زمان خوردن ۲۰ دقیقه باشد؟ تحقیقات زیادی در این زمینه انجام دادم و به نتایج جالبی رسیدم.
نتایج تحقیقات نشان می داد که جویدن آهسته غذاها نقش فوق العاده مهمی در کنترل اشتها و کنترل وزن بازی می کند. افرادی که هنگام غذا مدت زمان زیادی غذا را در دهان خود نگه می دارند و خیلی خوب غذا را می جوند، بسیار سریعتر سیر می شوند. افرادی که برای جویدن غذا احترام قائل هستند بسیار کمتر به بیماریهای دستگاه گوارش دچار می شوند. این رفتار فوق العاده ساده اما مهم کمک می کند تا افراد رضایت بسیار خوبی از غذایی که می خورند داشته باشند. اینگونه مدت زمان بسیار بیشتری احساس سیری می کنند که در دوران کاهش وزن بسیار اهمیت دارد. لازم نیست خوردن حتما ۲۰ دقیقه طول بکشد، تنها کافیست مدت زمان زیادی غذا را به خوبی بجویم تا به ۲۰ دقیقه نزدیک شویم.

نقش قاشق و چنگال در کنترل اشتها

وقتی قانون ۲۰ دقیقه را تمرین کنید متوجه می شوید که قاشق و چنگال یا چنگال و کارد که هنگام غذا خوردن از آنها استفاده می کنید، کمتر مورد استفاده قرار می گیرند. وقتی غذایی که می خوریم خوب می جویم ممکن است هر لقمه بین ۲۰ تا ۴۰ بار جویده شود و در این بین بهترین کار قرار دادن وسایل خوردن ( قاشق و چنگال ) در ظرف غذا یا بر روی دو دستمال در اطراف ظرف غذا می باشد. اینگونه وقتی هر لقمه را خوردیم، وسایل خوردن را بر روی دستمال یا ظرف غذا می گذاریم و این کار کمک می کند بهتر و با تمرکز بیشتر غذا را بجویم و از خوردن لذت ببریم. بنابراین لازم نیست هنگامی که در حال جویدن غذا هستیم، قاشق و چنگال را در دست نگه داریم. این کار باعث می شود فرد مودب تری به نظر برسیم.

نقش ظرف غذا در کنترل اشتها

شاید این توصیه را شنیده اید که اگر ظرف کوچکتری برای غذا خوردن انتخاب کنید، غذای کمتری خواهید خورد. این موضوع در تحقیقات مختلف و نتیجه گیری های مختلف تایید شده است. افرادی که از ظرف های کوچکتر استفاده کرده اند نزدیک به ۲۰% کمتر غذا خورده اند. اما نکته مهم این است که برای غذا خوردن از ظرفی استفاده کنید که تنها یکبار در آن غذا بکشید و بتوانید در ظرف غذا سبزیجات مورد نیاز بدن را قرار دهید. همانطور که می دانید سبزیجات نقش فوق العاده مهمی در دوران کاهش وزن برای دستگاه گوارش بازی می کنند و باید به صورت مرتب استفاده شود. بنابراین ظرفی انتخاب کنید که با خیال راحت بخشی از ظرف را به سبزیجات اختصاص دهید.

بهترین شیوه ی جویدن برای بهبود ترشح انسولین

زمانی که غذا می خوریم، بدن ما برای استفاده یا ذخیره کردن از انرژی نهفته در غذا شروع به ترشح انسولین می کند. در صورتی که میزان غذایی که می خوریم بیشتر از نیاز بدن باشد، میزان ترشح انسولین توسط لوزالمعده بیشتر می شود. هنگامی که میزان انسولین در خون بیشتر می شود بدن ما با افت قند مواجه می شود و این به معنی ولع به خوردن بیشتر برای جبران قند خون است. اینگونه بدن وارد یک چرخه ی معیوب سوخت و ساز می شود. اما نحوه ی خوردن غذا تاثیری در ترشح انسولین دارد؟ ما می توانیم به شیوه ای غذا بخوریم تا انسولین بیش از اندازه ترشح نشود؟

تحقیق بر روی افراد مختلف نشان داده است که شیوه ی خوردن غذا بصورت مستقیم بر روی ترشح انسولین تاثیر می گذارد. نتایج این تحقیق که بر روی یک غذای ژاپنی با برنج انجام یافت نشان می دهد، هنگامی که شما یک لقمه غذا را ۴۰ بار می جوید، پس از یک تا دو ساعت سطح انسولین در خون کمتر از زمانی است که غذا را ۲۰ بار جویده باشید. انسان ها در حالت عادی معمولا ۱۰ بار غذا را می جوند. تحقیقات نشان داده ۳۰ بار جویدن هر لقمه باعث می شود بعد از دو ساعت سطح انسولین خون پایین تر باشد. هنگامی که سطح انسولین خون پایین باشد قند خون دچار نوسان کمتری می شود. این اتفاق به این معنی است که شما وقتی غذا را بیشتر و بهتر می جوید و به قطعات ریزتر تقسیم می کنید، در بلند مدت بسیار کمتر دچار ولع به خوردن می شوید. بنابراین یکی از عوامل مهم در کاهش میل و اشتها به خوردن جویدن بیشتر غذایی است که می خوریم.
اگر با غذای کمی سیر شویم لازم است برای خوردن غذا ۲۰ دقیقه زمان اختصاص دهیم؟

گاهی وقتی غذا می خورم مقدار کمی غذا احساس گرسنگی ام را برطرف می کند. اما ممکن است در ذهن شما این سوال به وجود بیاید که وقتی غذای کمی به ما احساس سیری می دهد لازم است مدت زمان ۲۰ دقیقه برای خوردن وقت بگذاریم؟ ممکن است وقتی می خواهید چیزی بخورید با مقدار کمی از غذا انرژی مورد نیاز بدن را تامین کنید. اینگونه لازم نیست برای غذا خوردن ۲۰ دقیقه زمان بگذارید. شاید برای خوردن غذا در دوره کاهش وزن ۱۰ دقیقه زمان کافی باشد اما قانون جویدن طولانی را همیشه باید تمرین و رعایت کنید. این کار کمک می کند تا با بیشتر ماندن غذا در دهان و انجام رفتار جویدن، مغز گرسنه احساس سیری بهتری کند.

دستگاه های تصوربرداری از مغز ( پت اسکن ) نشان می دهد که افراد لاغری که غذاها را به خوبی می جوند، بخشی از مغزشان که مرکز تحریک لذت است بسیار فعال تر از افرادی است که غذا را می بلعند. بنابراین جویدن صحیح و کامل غذا باعث می شود تا مغز بسیار راحت تر دستور دست کشیدن از خوردن را بدهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید